Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Przybliżyli postać bł. ks. Gietyngiera

Przybliżyli postać bł. ks. Gietyngiera

Z udziałem metropolity częstochowskiego, Księdza Arcybiskupa Wacława Depo oraz Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, a także licznie zgromadzonego duchowieństwa i mieszkańców w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie odbyła się promocja książki "Błogosławiony z Będzina. Ksiądz Ludwik Roch Gietyngier". Autorem publikacji, wydanej przez Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce jest ks. prof. Jan Związek – historyk, były rektor częstochowskiego Seminarium.

To kolejna publikacja historyczna przygotowana i wydana przez parafię i Stowarzyszenie. Jej cel we wstępie do książki przybliżył rodak będziński, ks. prof. Marian Duda. - Jeśli wydobywamy z chlubnej przeszłości naszego miasta tę świętą postać będzińskiego duszpasterza to nie tylko po to, aby snuć wspomnienia, ale także po to, by wzbudzić w sobie szlachetną dumę z najpiękniejszych kart naszej historii. Ale czynimy to także w tym celu, aby przełożyć na nasze czasy i współczesne wyzwania przesłania Jego życia i posługę kapłańską, i wychowawczą. Dzisiaj jest zapotrzebowanie na takich ludzi i na takich wychowawców, nie bójmy się powiedzieć – zapotrzebowania na współczesnych świętych z Będzina - powiedział.

Na promocji obecni byli także reprezentanci gminy Żarki – rodzinnej miejscowości błogosławionego. Ks. Ludwik Roch Gietygier urodził się tam w 1904 r. Z gminy Żarki  przybyli m.in. ksiądz proboszcz Jan Wajs oraz radny Alojzy Zieliński, dla którego błogosławiony był wujkiem, Mariusz Pompa, Jolanta Michalik,  Adam Kurek i Katarzyna Kulińska-Pluta z ramienia Urzedu Miasta i Gminy Żarki. L.R.Gietynger zginął w Dachau – obozie śmierci, w którym życie straciło 2500 tys. kapłanów – w 1941 r. W 1999 r. w Warszawie Ojciec Święty Jana Paweł II ogłosił go – obok 107 innych męczenników II wojny światowej – błogosławionym. Z Będzinem ks. Gietygier związany był w latach 1929-34, kiedy uczył religii w tutejszym gimnazjum i szkole podstawowej.

Mówiąc o przesłaniu jego życia i śmierci abp Wacław Depo przypomniał, że powinien być on darem i znakiem jedności. Zwracał uwagę, że powinniśmy walczyć o prawdę, a pamięć o duchownych i świeckich ofiarach zbrodniczych reżimów nie może zaginąć.

Żródło informacji:  http://www.diecezja.sosnowiec.pl/specjalne/3122-w-bedzinie-przyblizyli-bl-ks-gietyngiera
 

Fot: Katarzyna Kulińska-Pluta

Poniżej prezentacja mulimedialna na temat błogosławionego Ludwika Rocha Gietyngera przygotowana przez młodzież gimnazjalną z Żarek - Michała Gila kl. IIIc i Macieja Węglowskiego kl. IIIc w ramach projektu pod kierunkiem Adama Kurka.

19

LIS

2014

2001

razy

czytano

3381/6265

umigzarki.pl

0

pierwsza źródłowa wzmianka o Żarkach

: Basen w Żarkach.

Basen w Żarkach.

: Ruiny w Żarkach.

Ruiny w Żarkach.

: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

: Wycieczka rowerowa.

Wycieczka rowerowa.

: Zabytkowe stodoły w Żarkach.

Zabytkowe stodoły w Żarkach.

: Muzeum w Żarkach.

Muzeum w Żarkach.

: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

: Widok na Żarki z lotu ptaka.

Widok na Żarki z lotu ptaka.

0

liczba mieszkańców

Logo: Miasto i Gmina Żarki.

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

:

:

:

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.