wtorek, 22 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Dominik, Mateusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Uczniowie Zespołu Szkół podbiją świat.

Strona główna » Aktualności » Uczniowie Zespołu Szkół podbiją świat.

wielkość tekstu:A | A | A

Uczniowie Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach mieli kolejną już okazję wyjechać na zagraniczny staż, tym razem na południe Europy – do Portugalii. Przedsiębiorczość dyrektora ZS w Żarkach Marioli Piątek oraz zaangażowanie koordynatorki i twórczyni projektu Lidii Nowak umożliwiły udział w stażu aż 16 uczniom technikum w zawodach: technik informatyk, żywienia i usług gastronomicznych oraz hotelarstwa.

Uczniom towarzyszyły 2 opiekunki: wicedyrektor ZS w Żarkach Anna Dzieża oraz anglistka  Beata Ganczewska. Wszystkie koszty związane z wyjazdem pokryte zostały z funduszy programu Erasmus +.

Przed wyjazdem młodzież została wybrana w precyzyjnym procesie rekrutacyjnym, który obejmował  m.in. świetną znajomość przedmiotów zawodowych, biegłą znajomość języka angielskiego.

Staż uczniów trwał od 23.03 do 03.04.2015 r. Młodzież przebywała w pięknej miejscowości Barcelos na północy Portugalii, kilkanaście kilometrów od Oceanu Atlantyckiego w malowniczo położonym, nowo wybudowanym kampusie. Uczniowie mieli okazję pracować w miejscowych firmach informatycznych, restauracjach i hotelach. Poznanie portugalskich miejsc pracy i specyfiki tamtejszych firm było dla uczniów niezwykle ciekawym i wzbogacającym doświadczeniem. Liczne umiejętności zdobyte podczas stażu pomogły w rozwoju zawodowym,  wszystkim uczestnikom tych kreatywnych praktyk.

Praktyki dały im możliwość poznania światowych standardów usług informatycznych, hotelarskich i gastronomicznych. W weekendy uczniowie zwiedzili stolicę Portugalii Lizbonę oraz inne ciekawe miejscowości: Guimarães, Bragę i Porto. Miasta te zrobiły na uczniach niesamowite wrażenie.

Podczas stażu Informatycy szkolili m.in. następujące umiejętności: konfiguracja i eksploatacja sprzętu komputerowego, obsługa oprogramowania używanego w firmach czy tworzenie baz danych, itp.

Uczniowie technikum hotelarskiego przeszli przez wszystkie etapy pracy w hotelu od służby piętrowej, po recepcję. Zaznajomili się z procedurami oraz programami stosowanymi w portugalskich hotelach.

Stażyści z technikum żywienia i usług gastronomicznych zajmowali się m.in, obsługą urządzeń i sprzętów stosowanych w gastronomii, przygotowywaniem potraw kuchni portugalskiej czy stołów konsumenckich.

Staż pozwolił im przebywać w zupełnie nowym środowisku i był także okazją do kontaktów z klientelą portugalską o zróżnicowanych potrzebach i oczekiwaniach. Wobec rozwijającego się rynku usług turystycznych i hotelarskich w naszym regionie można sądzić, że jego rozwój przyciągnie także nowych klientów, o równie wysokich wymaganiach. Wówczas doświadczenia i nabyte umiejętności będą dla uczestników stażu ważnym atutem, uczynią ich bardziej konkurencyjnymi i atrakcyjnymi na wymagającym rynku pracy.

Udział szkoły w projekcie zwiększył atrakcyjność kształcenia zawodowego i poprawił jakość całej edukacji zawodowej. Uzyskany w wyniku praktyk certyfikat „Europass Mobility” wystawiony uczniom w wersji polsko- i angielskojęzycznej uczynił proces kształcenia realizowany w ZS w Żarkach prawdziwie europejskim, a uczniom uczestniczącym w projekcie dał szanse nowego rozwoju wzmacniając ich pozycję na rynku pracy.

We wrześniu kolejna grupa młodzieży z technikum wyruszy zdobywać doświadczenie zawodowe w portugalskich firmach. Kolejnym razem młodzież z ZS w Żarkach będzie mogła pokazać czego nauczyli się w szkole i jak rewelacyjnie odnajdują się na europejskim rynku pracy.

(materiał z Zespołu Szkół w Żarkach)

 

czytano: 969 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-04-20 11:42:04

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6