wtorek, 22 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Dominik, Mateusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Niepowtarzalna lekcja historii

Strona główna » Aktualności » Niepowtarzalna lekcja historii

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 15 kwietnia 2015r. w sali gimnastycznej rozległ się dźwięk najstarszego dzwonka w  szkole. Uczniowie SP im. Wł. Szafera w Żarkach spotkali się na – jedynej w swoim rodzaju – lekcji historii.
- To lekcja, po której nie ma powtórek ani sprawdzianów, to lekcja przez którą prowadzi nas dawny kierownik naszej szkoły pan Zygmunt Woźniak. Już 17. raz spotykamy się, by oddać hołd poległym w Katyniu, Miednoje, Twerze, Bykowni i wielu nieodkrytych jeszcze miejscach – powiedziała we wstępie wicedyrektor Katarzyna Samek.
Przy pierwszych taktach muzyki na salę powoli weszli młodzi aktorzy z przypiętymi na piersi biało – czerwonymi wstążeczkami oraz białymi i czerwonymi goździkami w rękach. Zabrzmiały pierwsze takty  pieśni Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” – Natalia Kwarciak z kl. 4a zachwyciła wszystkich wykonaniem  utworu. Popłynęły wzruszające strofy poświęcone poległym. W wielu oczach wykonawców i słuchaczy błyskały łzy... A przecież to dzieci mające 10 – 12 lat... Recytowali tak, jakby wszystko to, o czym mówili widzieli na własne oczy... Piękną suitę na skrzypcach zagrała Julka Lorencka.
     Duże wrażenie robi co roku prezentacja multimedialna przygotowana przez pana Krzysztofa Błaszczyka. Od kilku lat piękne recytacje i niezwykłą dekorację zawdzięczamy pani Małgorzacie Stencel, która w ten sposób oddaje hołd swojemu zamordowanemu w Miednoje dziadkowi.  
    Na zakończenie delegacje uczniów udały się z kwiatami i zniczami pod tablicę i Dąb Pamięci. Obydwa miejsca upamiętniają Kierownika szkoły, Zygmunta Woźniaka.
    17 kwietnia 2015 r.  uroczystość została powtórzona w MGOK w Żarkach dla społeczności miasta. Zgromadzeni goście byli zachwyceni i wzruszeni. Podziękowania młodym wykonawcom i nauczycielom złożyli pani Stanisława Nowak – przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach oraz ks. Jan Wajs.
    Recytowali, grali i śpiewali uczniowie: Natalia Kwarciak – kl.4a, Damian Gębka – kl. 4s, Amelia Dorobisz, Daria Latos, Natalia Męcik – kl. 5a, Marlena Major, Katarzyna Kukla, Ada Noskowicz, Dominik Pompka, Wiktoria Szpak – kl. 5s, Julia Lorencka – kl. 6a, Anna Rasztabiga – kl. 6s.
Uroczystość przygotowali nauczyciele SP im. Wł. Szafera w Żarkach: Małgorzata Stencel, Zdzisława Cieniuch i Krzysztof Błaszczyk.

 

czytano: 952 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-04-24 08:46:34

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8