wtorek, 22 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Dominik, Mateusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Prace przy zabytkowym cmentarzu wojennym w Kotowicach.

Strona główna » Aktualności » Prace przy zabytkowym cmentarzu wojennym w Kotowicach.

wielkość tekstu:A | A | A

Konserwacja kamiennego krzyża nagrobnego oraz pierwszy etap odbudowy muru z kamienia jurajskiego to lista zadań, które zostaną wykonane w tym roku na zabytkowym cmentarzu wojennym w Kotowicach. Cmentarz jest  unikatowym w skali wszystkich jurajskich obiektów tego typu.

Zadanie jest realizowane przez Gminę Żarki, ale we współpracy z Towarzystwem Jurajskim w Pilicy, które było inicjatorem podjęcia stosowanych zabiegów w obszarze obiektu. Gmina pozyskała zgodę na realizację prac od właściciela, czyli Parafii w Kotowicach, na podstawie dokumentacji przygotowanej przez firmę konserwatorską i Towarzystwo Jurajskie uzyskała również stosowne pozwolenia od konserwatora zabytków.

Rozpoczęto już pełen zakres robót. Prace przy ogrodzeniu mają być zrealizowane do 30 czerwca tego roku przez firmę D.P. Constructionlnvestements Dawid Przybyła z Wodzisławia Śląskiego.

- Odbudowa muru przywróci pierwotny wygląd założenia. Oryginał nie dotrwał do naszych czasów, zbudowano go w roku 1918 i najprawdopodobniej nie zaimpregnowano, co przyczyniło się do jego skruszenia i w konsekwencji rozebrania gruzowiska w roku 1937 – informuje Piotr Orman, prezes zarządu Towarzystwa Jurajskiego, przewodnik i miłośnik zagadnień militarnych związanych z  pierwszą wojną światową.

Za zmianą ogrodzenia przemawiały nie tylko historyczne względy. Nowy mur przyczyni się do lepszej ekspozycji cmentarza, uczyni go bardziej widocznym i rozpoznawalnym. Pól i znaków mogilnych nie będzie już przesłaniać intensywnie rozrośnięty stary żywopłot.

Pozyskane środki pozwolą jeszcze w tym roku na konserwację kamiennego krzyża nagrobnego majora Gerharda von Bassewitewitz. Konserwacja nagrobka zostanie ukończona do końca października tego roku. Zadanie wykonuje firma Abakus z Krakowa. 

- Budżet prac wynosi łącznie 26 tys. zł Gmina Żarki zapewniła 2 tys., Śląski Urząd Wojewódzki 14 tys. oraz Towarzystwo Jurajskie 10 tys. zł. Podpisane są odpowiednie porozumienia – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki  Klemens Podlejski.

Cmentarz wojenny w Kotowicach jest unikatem w skali wszystkich jurajskich obiektów tego typu, tylko na nim można oglądać piękne pomniki nagrobne wykonane z piaskowca szydłowieckiego. Konserwacja tych unikalnych zabytków rozpoczęła się cztery lata temu z inicjatywy TJ. Jak dotąd pełną renowację i uzupełnienie brakujących elementów przeszły trzy z dziewięciu ustawionych tam pomników. Cmentarz wymaga opieki i stałych nakładów finansowych, w najbliższej przyszłości oprócz opisanych wyżej prac, które będą kontynuowane konieczna będzie wymiana drewnianych krzyży nagrobnych, które ustawiono kilka lat temu w zastępstwie skradzionych żeliwnych oryginałów. Obiekt jest cenny nie tylko z uwagi na swój zabytkowy charakter i niezwykły klimat jaki posiada ale także z uwagi na swoją wymowną symbolikę.

 

czytano: 1091 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-04-28 12:01:49

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5