sobota, 23 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Feliks, Konrad
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Zielone światło dla remontu drogi Myszków Żarki

Strona główna » Aktualności » Zielone światło dla remontu drogi Myszków Żarki

wielkość tekstu:A | A | A

Wreszcie jest długo wyczekiwana bardzo dobra wiadomość dla użytkowników drogi wojewódzkiej Myszków – Żarki. Została podjęta decyzja o przeznaczeniu tej drogi do remontu wśród najistotniejszych  przedsięwzięć drogowych w województwie śląskim w zakresie infrastruktury drogowej w okresie nowego programowania unijnego.

- To chyba najlepszy prezent z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego – mówią samorządowcy: starosta myszkowski Dariusz Lasecki, wicestarosta Anna Socha-Korendo oraz burmistrzowie Włodzimierz Żak z Myszkowa i Klemens Podlejski z Żarek.

Skuteczna interwencja tych samorządowców sprzed kilku miesięcy, kiedy okazało się, że inwestycja jest zagrożona, sprawiła, iż ostatecznie sprawa przybiera bardzo dobry obrót.

- Finalizują się wieloletnie zabiegi o wykonanie tej inwestycji. Znalezienie się na tej liście to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców, kierowców, rowerzystów i pieszych – mówi starosta Dariusz Lasecki.

Liczne wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, rozmowy z marszałkiem Wojciechem Saługą i wicemarszałkiem Stanisławem Dąbrową, merytoryczne argumenty i – niestety – złe drogowe statystyki przemówiły ostatecznie do wpisania tego zdania do odpowiednich dokumentów programowych województwa zapewniających wykonanie tego zadnia.

- Na drodze Żarki-Myszków notuje się bardzo wysoki poziom ruchu kołowego, stąd uchodzi ona za niebezpieczną. Nasze zabiegi o szybką decyzję województwa musiały być solidnie uargumentowane i przyniosły oczekiwany efekt – mówi wicestarosta Anna Socha-Korendo.

Zarząd Województwa Śląskiego podjął uchwałę w dniu 12 maja 2015 r. zmieniającą Listę Rankingową projektów drogowych przewidywanych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014 – 2020. Na liście znalazł się odcinek drogi wojewódzkiej 793 Myszków – Żarki.

- Planowana wartość zadnia 30 mln zł. Przewiduje się wybudowanie kanalizacji deszczowej, nowe nawierzchnie jezdni i chodników, oświetlenie, ścieżkę rowerową z Żarek do Myszkowa, czyli to o co mieszkańcy prosili od bardzo dawna – mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

Obecnie uzupełniania jest dokumentacja geodezyjna. Decyzja środowiskowa jest już sporządzona. W sierpniu tego roku dokumentacja została złożona do zezwolenia na realizację inwestycji. W ostatnim kwartale tego roku wniosek złożony zostanie do konkursu o dofinansowanie w ramach środków unijnych.

- Projekt obejmuje odcinek ul. Myszkowskiej w Żarkach od skrzyżowania z ul. Strażacką w Żarkach do skrzyżowania ulic Kościuszki i ul. Sienkiewicza w Myszkowie – mówi burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak.

(przygotowanie: Katarzyna Kulińska-Pluta – UMIG Żarki, Marcin Pilis Starostwo Powiatowe, Małgorzata Kitala - Miroszewska UM w Myszkowie)

 

 

 

czytano: 1052 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-05-27 12:45:27

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6