czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Urodziny Roberta Szecówki w Hamburgu.

Strona główna » Aktualności » Urodziny Roberta Szecówki w Hamburgu.

wielkość tekstu:A | A | A

Znany karykaturzysta i satyryk Robert Szecówka z Żarek obchodził 80 rocznicę urodzin. Konsul Generalny RP w Hamburgu zorganizował specjalnie dla niego jubileuszowe spotkanie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzinnego miasta: przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak oraz burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Robert Szecówka urodził się w Żarkach, większość życia spędził we Wrocławiu, od blisko 30 lat mieszka w Hamburgu. W Niemczech aktywnie angażował się i uczestniczył w pracy na rzecz Polonii. Przez 10 lat prowadził galerię „Rezydencja” w Konsulacie Generalnym w Hamburgu i właśnie w tym miejscu odbyło się uroczyste urodzinowe spotkanie.

80 lat życia, 60 lat pracy twórczej Roberta Szecówki świętowano w miniony piątek (5.06.). W konsulacie zjawili się: szacowny jubilat wraz z żoną Anną oraz córką, przyjaciele, działacze polonijni, polonijna bohema oraz przedstawiciele rodzinnego miasteczka, pracownicy konsulatu. Gospodarzem spotkania byli: konsul generalny Marian Cierpisz wraz z żoną Ewą.

- Robert Szecówka to król dystansu – powiedział konsul Marian Cierpisz, a że sam chętnie zajmuje się słowem pisanym, to dla jubilata przygotował własny utwór.

Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Stanisławą Nowak przekazali uchwałę uchwaloną na sesji w dniu 27 maja. Rada Miejska w Żarkach przyznała Robertowi Szecówce tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Żarki. - Dziękuję za tak miły prezent – powiedział jubilat. Gratulacji, ciepłych słów, życzeń było z resztą tego wieczoru wiele. Goście z zainteresowaniem obejrzeli wystawę rysunków satyrycznych w konsulacie.

(przygotowała i fot: Katarzyna Kulińska-Pluta)

Kilka słów z życiorysu:
Robert Szecówka, pseud. Robs, rocznik 1935r. Studiował Architekturę na Politechnice Wrocławskej. Karykaturzysta, satyryk, illustrator, animator kulturalny. Współpracował ze “Szpilkami”, “Karuzelą” “Poland”. Miał stałe rubryki w m in. „Wiadomościach“, „Wieczorze Wrocława“. Pomysłodawca i inicjator Międzynarodowego Festiwalu Karykatury „Satyrykon“ w Legnicy, członek założycieli Fundacji „Pegasus“ w Hamburgu, współorganizator międzynarodowych wystaw malarskich I happeningow – Otwarta Galeria Alster – OFFGALA. Jest laureatem ponad trzydziestu nagród i wyróżnien w tym „Premio Citta di Fano ‘77”, Światowego Salonu Karykatury ”Montral ’78”, “Satyrykon ’78, ’79, Nagroda Muzeum Karykatury w Warszawie 1985. Publikacje w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji, Holandii, Rosji i kilkunastu innych krajach. Jego powieść – żart literacki “Pałer” napisany 20 260 słowami wyłącznie na litere “P” w roku 2001 został wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Za swoja twórczość oraz promocje sztuki polskiej w Niemczech odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie mieszka w Niemczech.

Zródło informacji http://www.wydawnictwoc2.pl/?autor=robert-szecowka

 

czytano: 933 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-06-09 15:15:25

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8