wtorek, 19 lutego 2019 r.
imieniny obchodzą: Konrad, Mirosław
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Włoska przygoda uczniów

Strona główna » Aktualności » Włoska przygoda uczniów

wielkość tekstu:A | A | A

Grupa  37 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żarkach rozpoczęła swoją przygodę z Zieloną Szkołą. Tym razem wyruszyli w fantastyczną podróż do słonecznej Italii. Opiekę sprawowały  Bożena Piskorska (główny organizator), Ewa Zając,  Justyna Kiser i Bogusława Szydłowska. Długą podróż przez Czechy, Austrię i Włochy rekompensowały piękne widoki na strome i tajemnicze Alpy. Punktem docelowym była urokliwie położona na wybrzeżu Adriatyckim miejscowość Cesenatico.  Przywitała nas słoneczna pogoda, bardzo ciepłe i spokojne morze. Kolejne dni upływały na kąpielach słonecznych i wodnych oraz ciekawych wycieczkach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy na rowerach wodnych. Śmiechom i zabawom nie było końca. Wielu uczestników oddawało się poszukiwaniom dużych muszelek, przeźroczystych meduz oraz malutkich krabów.

Uczniowie także poznali w praktyczny sposób historię Włoch. Pierwszą wycieczką była podróż do Wiecznego Miasta. Dużą frajdą dla wielu było poruszanie się po mieście metrem. Zwiedzanie zaczęto od Placu Hiszpańskiego i schodów, dalej były barokowa fontanna di Trevi. Widzieliśmy również rynek z czasów Rzymskich czyli Forum Romanum, Kapitol z Ołtarzem Ojczyzny, który jest największym pomnikiem w Europie, Plac Wenecki, Panteon, który kiedyś był świątynią wszystkich bogów cesarstwa rzymskiego, Piazza Navona z fontanną czterech rzek oraz Koloseum. Zwiedzanie Watykanu zaczęliśmy od spaceru po pięknym Placu św. Piotra. Po oczekiwaniu w kolejce zwiedziliśmy bazylikę, w której mogliśmy pomodlić się przy grobie św. Jana Pawła II.

Kolejną wyprawą była wycieczka do Wenecji. Do miasta dostaliśmy się po godzinnym rejsie statkiem. Przeszliśmy od przystani przez most Westchnień do Placu św. Marka zwanego przez Napoleona „najpiękniejszym salonem w Europie”. Zwiedziliśmy przepiękną bazylikę św. Marka. Odważniejsi z nas wjechali na wysoką na 100 m wieżę Kampanilę. Spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami, przeszliśmy mostem Rialto i w jego pobliżu skosztowaliśmy najwspanialszej pizzy w całych Włoszech. Zwieńczeniem naszej wyprawy do Wenecji była przejażdżka gondolą. Byli również chętni, którzy uczestniczyli w pokazie lotów ptaków drapieżnych oraz w pokazie delfinów. Wszyscy z tego pokazu do dziś wspominają ostatni punkt pokazu, gdzie delfin swoją płetwą ochlapał najbliżej siedzących, czyli naszą grupę. Uśmiechom nie było końca.

Niezapomnianym przeżyciem był również rejs statkiem wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Uczestnicy rejsu mogli skosztować owoców morza.  W trakcie naszych wojaży i spacerów uczniowie mogli w praktyce sprawdzić swoją znajomość j. angielskiego i j. niemieckiego. Wszyscy skutecznie targowali się w trakcie zakupów.
Wróciliśmy opaleni i  bogatsi o nowe doświadczenia. Długo jeszcze w pamięci będziemy mieć gorący piasek na plaży, cudnie smakujące lody oraz niespotykane u nas palmy czy drzewa mandarynkowe w środku miasta.
Było po prostu „benissimo”.  
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach

 

czytano: 1120 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-06-11 11:51:42

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 16