czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Robert Szecówka honorowy Obywatel Miasta Żarki.

Strona główna » Aktualności » Robert Szecówka honorowy Obywatel Miasta Żarki.

wielkość tekstu:A | A | A

Wzruszająca opowieść towarzyszyła prezentacji rysunków z dzieciństwa Roberta Szecówki z Żarek z lat 1939 – 1945. Łzy wzruszenia zakręciły się w niejednym oku. Wystawę można oglądać w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach w czasie wakacji.

Wernisaż wystawy odbył się w budynku Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach w piątek (26.06.) w ramach Dni Żarek. Zainteresowanie ze strony publiczności było olbrzymie. Obecny był również Robert Szecówka, przybył w towarzystwie żony Hani i córki Ewy.

Karykaturzysta, rysownik, ilustrator zaprezentował przed rodziną, przyjaciółmi, mieszkańcami Żarek rysunki, które przedstawiają przeszłość miasteczka.

- Urodziłem się w Żarkach w 1935 roku. Pamiętam wojsko polskie, niemieckie i radzieckie – powiedział Robert Szecówka. – Pamiętam, jak żyło się w tym miasteczku przed wojną, jak dotkliwa dla wszystkich była wojenna nędza i jak z pewnym uczuciem niepewności witano wyzwolicieli ze Wschodu.

Każdy z prezentowanych rysunków na ekranie został opatrzony komentarzem autora. Odwoływał się do osobistych przeżyć, wspominał ludzi, sytuacje, miejsca, zdarzenia.

Robert Szecówki świętował w Żarkach 80.  rocznicę urodziny i 60. rocznicę pracy twórczej. Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski zaproponował z tej okazji przygotowanie specjalnej wystawy związanej z historią Żarek.

- Bardzo mi na tym zależało. Robert pamięta świat, którego dzisiaj już nie ma. Jest rysownikiem i może ten świat narysować i o to go poprosiłem – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Sądząc po liczbie zgromadzonych osób na wernisażu taka wystawa w Żarkach jest bardzo ciepło przyjęta.

Wernisaż był również doskonałą okazją do przekazania Honorowego Obywatelstwa Miasta Żarki dla Roberta Szecówki.

- Rada Miejska w Żarkach w dniu 27 maja podjęła decyzję o przyznaniu tego tytułu – poinformowała przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak.

Odczytała treść uchwały i wspólnie z burmistrzem przekazali Robertowi Szecówce gratulacje. Publiczność odśpiewała Sto Lat, był tort zamówiony w Piekarni Musialika, morze kwiatów, serdeczne życzenia i rozmowy.

Wystawa w okresie wakacyjnym jest prezentowana w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach na piętrze. Zapraszamy serdecznie.

 

czytano: 1217 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-07-02 11:01:57

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 2