niedziela, 24 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Gabriela, Marek
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Złoty Krzyż Zasługi dla przeora Leśniowa.

Strona główna » Aktualności » Złoty Krzyż Zasługi dla przeora Leśniowa.

wielkość tekstu:A | A | A

Ojciec Jerzy Kielech został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez wojewodę śląskiego Piotra Litwę. Medal został przyznany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego.

Uroczysty moment wręczenia odbył się w miniony piątek (3.07.) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Odznaczenie przekazał wojewoda Piotr Litwa. Ojciec przeor Jerzy Kielech przyjął gratulacje od wręczającego, burmistrza Klemensa Podlejskiego, przewodniczącej Rady Miejskiej w Żarkach Stanisławy Nowak, swojej mamy Ireny, Anity Garncarz, pracowników urzędu wojewódzkiego i gminnego.

Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu lub obywatelom. O. Jerzy Kielech od 30 lat jest zakonnikiem w Zgromadzeniu Ojców Paulinów.  Jest doktorem nauk Angelicum Università Pontificia San Tommaso w Rzymie. Od 1998 jest wykładowcą teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie.

Od 2010 pełni funkcję przeora Klasztoru przy Sanktuarium Błogosławieństw Rodzinnych w Żarkach - Leśniowie, przy którym znajduje się jedyny na świecie pauliński nowicjat. O. J.Kielech jest nie tylko kapłanem i przełożonym wspólnoty zakonnej, ale także kustoszem liczącego blisko pięć wieków sanktuarium i kompleksu klasztornego. Po słynnej kradzieży koron z figury Matki Bożej Leśniowskiej o. Jerzy Kielech, dzięki ogromnej popularności i sympatii jaką się cieszy, zebrał środki na odtworzenie koron i w 2011, po poświęceniu ich przez papieża Benedykta XVI doprowadził do rekoronacji figury. Jednocześnie cały kompleks klasztorny wyposażył w system ochrony przeciwpożarowej i antywłamaniowej zabezpieczając bezcenne dzieła sztuki sakralnej znajdujące się w świątyni i klasztorze. Przeor J.Kielech od kilku lat prowadzi prace renowacyjne wnętrz kościoła.


Przez pięć ostatnich lat o. Jerzy Kielech prowadził remont starego (zlikwidowanego w okresie międzywojennym) szpitala przyklasztornego i po zakończeniu prac budowlanych przekształci go w Centrum Pomocy Rodzinie. Centrum to będzie wspierało rodziny, które w wyniku tragicznych zdarzeń znalazły się w traumatycznej sytuacji i bez względu na wyznanie otrzymują pomoc , także psychologiczną.

Ojciec J. Kielech promuje na szeroką skalę w Polsce i za granicą leśniowskie sanktuarium. Jest współautorem przepięknego albumu „Leśniów” przedstawiającego historię sanktuarium i trzywiekową obecność w Leśniowie paulinów. Wspólnie z Ambasadą RP przy Watykanie i Fundacją Jana Pawła II w Rzymie czyni starania w sprawie  wystawienia w Watykanie i transmisji telewizyjnej na cały świat dzieła „Siedem pieśni Marii” zaliczanego do najpiękniejszych oratoriów, a związanego z Leśniowem. Rozmowy te są daleko zaawansowane.

O. Kielech był inicjatorem zbiórek książek dla Polaków w krajach dawnego ZSRR. W ten sposób udało się przekazać naszym rodakom na Wschodzie lektury oraz podręczniki do nauki języka polskiego i historii.

Przeor ma już na swoim koncie Złota Odznakę Honorową  „Za zasługi dla woj. śląskiego” (2013r.) oraz Złotą Odznakę Honorową  „Zasłużony dla kultury polskiej” (2014r.).

 

czytano: 1128 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-07-07 10:00:11

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7