wtorek, 22 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Dominik, Mateusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Magistrala wodna Gminy Żarki

Strona główna » Aktualności » Magistrala wodna Gminy Żarki

wielkość tekstu:A | A | A

Zakończyła się kolejna duża inwestycja realizowana na terenie pięciu sołectw:  Zawada, Jaroszów, Przybynów, Zaborze, Kotowice. W efekcie powstała sieć wodociągowa wraz z przyłączami. Upalny lipiec pozwolił na sprawdzenie nowych rozwiązań. Inwestycja została zrealizowana z udziałem środków unijnych.

- Gospodarka wodociągowa jest jedną z kluczowych na terenie Gminy Żarki – mówi burmistrz Miasta i Gminy Klemens Podlejski. –  Budowa nowego wodociągu dała nam  szansę, iż w razie awarii w jednej miejscowości, jesteśmy w stanie podać wodę z innego kierunku. Jest to bardzo korzystne dla odbiorców.

- W ramach projektu powstały  również  odcinki wodociągu w miejscach, w których nie było sieci dla przykładu podam ul. Częstochowską w Przybynowie – mówi Marek Strzelczyk, kierownik Zakładu usług Komunalnych w Żarkach.

Prace rozpoczęto w ub. roku, zakończono w połowie 2015 r. Zakres prac był następujący: wybudowano wodociąg Zawada-Jaroszów-Przybynów-Zaborze, powstały przyłącza  w ul. Częstochowskiej w Przybynowie, przebudowany został wodociąg z przyłączami w Zaborzu, zmodernizowane ujęcia wody w Zaborzu i Zawadzie, zabudowany stacjonarny agregat prądotwórczy w Kotowicach, co pozwoliło na zabezpieczenie energii elektrycznej dla strategicznego ujęcia wody w gminie.

- Drugi agregat prądotwórczy zamontowany na przyczepie będzie wykorzystany do zabezpieczenia energii elektrycznej na innych ujęciach wody w gminie w przypadku braku dostaw prądu – mówi burmistrz Klemens Podlejski.

Realizacją zadania zajmował się Zakład Usług Komunalnych, bo to ten podmiot złożył w 2014 roku wniosek do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pn. Poprawa warunków życia mieszkańców miejscowości Zaborze, Przybynów, Jaroszów, Zawada, Katowice poprzez budowę sieci wodociągowej z przyłączami. Projekt uzyskał dofinasowanie. Zadanie realizowała firma: ENERGOTEL-BIS Joanna Taciak z miejscowości Mrozy. Wartość zadania: 4 734 183, 00 (w tym koszt robót budowalnych  4 551 000,00 zł), pozyskana dotacja to suma 2 688 299, 00 zł.


(przygotował i fot. Katarzyna Kulińska -Pluta)

 

czytano: 1277 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-07-08 11:02:17

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5