czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Jak to było z Muzeum na kółkach

Strona główna » Aktualności » Jak to było z Muzeum na kółkach

wielkość tekstu:A | A | A

Interesujące i ważne takimi słowami najczęściej określano wystawę Muzeum na Kółkach, która zagościła w Żarkach.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach złożył wspólnie z Gminą Żarki przed kilkoma miesiącami wniosek do konkursu ogłoszonego przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Nie było łatwo otrzymać wystawę i wsparcie dla lokalnych projektów. W kraju wybrano 47 lokalizacji, w województwie śląskim zakwalifikowano tylko cztery miasta Cieszyn, Czeladź, Wodzisław i właśnie Żarki. Dzięki temu w czerwcu do miasteczka dotarła wystawa edukacyjna przedstawiająca historię i kulturę polskich Żydów.

- W tym projekcie musieliśmy zaproponować cykl dodatkowych działań, w które byłaby zaangażowana społeczność lokalna - mówi Magdalena Brzegowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach, a zarazem koordynatorka projektu.

Był spacer Szlakiem Kultury Żydowskiej w Żarkach. Wzięli w nim udział gimnazjaliści i uczniowie szkoły podstawowej. Były warsztaty plastyczne pod hasłem: Malujemy Synagogę, warsztaty Budujemy Sztetl i Kobiety Żydowskie.  W dawnej synagodze obecnie domu kultury odbył się koncert zainspirowany muzyką, słowem i kulturą żydowską. Na scenie wystąpił Andrzej Kowalczyk, aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie, który od 2003r.  z wielkim powodzeniem kreuje postać Tewjego Mleczarza w Skrzypku na dachu oraz występuje gościnnie w Gliwickim Teatrze Muzycznym, grając Szmula w spektaklu Miłość czyni cuda.

Przede wszystkim jednak był pawilony wystawowy, w którym animatorzy czekali na mieszkańców Żarek i nie tylko. Niektórzy z żarczan  przynosili fragmenty papieru znalezione w swoich domach, które zostały przechowane mimo wojennej zawieruchy i pytali, co jest napisane na skrawkach. Przede wszystkim jednak oglądali wystawę z zainteresowaniem.

 

czytano: 942 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-07-08 11:30:57

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5