czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Muzeum oddane do użytku.

Strona główna » Aktualności » Muzeum oddane do użytku.

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 23 lipca 2015r. odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie zrewitalizowanego stuletniego młyna, który dzięki unijnym środkom zmienił się w multimedialne Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Wartość zadania 5 milionów złotych, dotacja blisko 4 mln złotych.

Jednym z gości czwartkowej uroczystości był Michał Rakowski z Żarek (ur. 1929 r.). Pracował w młynie przy ul. Ofiar Katynia w latach 80. XX wieku. – Zwykle pracowało się od 8 do 16, ale były dni, kiedy i o północy wychodziło się z młyna – wspomniał. – Pszenicę mięliśmy głównie w niedziele, aby nikt nie przeszkadzał. Wszystko po to, żeby dobra mąka była. Przyjeżdżali tu ludzie z Żarek, Myszkowa, Niegowy i wielu, wielu innych miejscowości.

W czwartek do Żarek na oficjalne otwarcie przyjechali goście z różnych stron województwa śląskiego. Nie zabrakło również mieszkańców Gminy Żarki, który włączyli się w powstanie muzeum podarowując eksponaty, zdjęcia i wspomnienia.

- Muzeum możemy uznać za oficjalnie otwarte. Zapraszam do zwiedzania – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski w chwilę po tym, jak odebrał symboliczny klucz od Jerzego Bienka prezesa Pracowni Konserwacji Zabytków Nad Łódką z Łodzi, która wykonywała budowlaną część inwestycji.

Poświęcenia budynku dokonał paulin ojciec Stanisław Knapek. Wstęgę przecinali: projektant Tomasz Ulman, dr Adam Hajduga kierownik Referatu Promocji i Dziedzictwa Industrialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, wykonawca Jerzy Bieniek, Sławomir Mazan współwłaściciel firmy Adventure Multimedialne Muzea z Katowic wykonującej ekspozycje stałe i mulimedialne, inspektor nadzoru Augustyn Ulman, młynarz Michał Rakowski,  przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak, burmistrz Klemens Podlejski.

Uroczystość była również okazją do złożenia specjalnych podziękowań. Wartość zadnia to 5 085 689,31 zł, dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 3 992 271,56, środki z budżetu Miasta i Gminy Żarki  1 093 417,75.

- Gdyby nie dotacja unijna nie bylibyśmy w stanie zrealizować tego zadnia. Wystartowaliśmy w konkursie i uzyskaliśmy dofinasowanie. Prace trwały ponad rok, ale myślę, że efekt spodoba się Państwu – powiedział burmistrz Klemens Podlejski. Podziękował za wsparcie Urzędowi Marszałkowskiemu, następnie projektantowi Tomaszowi Ulmanowi z Żarek, który tym projektem udowodnił prawdziwy kunszt i umiejętnie połączył tradycje z nowoczesnością, wykonawcy  z Łodzi – spółce Nad Łódką, firmie Adventure Multimedialne Muzea z Katowic znanej także z innych projektów muzealnych, m.in. z: ostatnio otwartej wystawy historycznej w nowym Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Ognia, Muzeum Powstań Śląskich czy Muzeum Browaru Żywiec.

Gratulacje z wykonanej inwestycji złożyli radny Sejmiku Województwa Śląskiego  i dyrektor Śląskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisław Gmitruk, starosta myszkowski Dariusz Lasecki, przewodniczący Związku Gmin Jurajskich Adam Markowski, burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, w imieniu poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej przekazał je radny powiatowy Mariusz Trepka, w imieniu senatora Jarosława Laseckiego – asystent Tobiasz Kudra.

Warto dodać, iż w dniu 2 sierpnia 2015r. o godz. 10.00 zostaną otwarte dla wszystkich drzwi jedynego w tej części kraju - multimedialnego Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.  To nowa atrakcja turystyczna Gminy Żarki. Stuletni młyn elektryczny przeszedł gruntowną metamorfozę, a wewnątrz umieszczono niepowtarzalne ekspozycje związane z młynarstwem, szewstwem, bednarstwem, kołodziejstwem, piekarstwem, a to wszystko na tle historii jurajskiego miasteczka Żarki.

Muzeum Dawnych Rzemiosł to muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, wąchanie itd. Zwiedzający będą mogli samodzielnie wykonywać drobne prace związane z rzemiosłami, zarówno podczas zwiedzania ekspozycji jak i w sali warsztatowej. Obiekt jest przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

INFO dla zwiedzających od 3 sierpnia 2015 r.

Obiekt jest dostępny przez cały rok, przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00.
Bilet normalny – 14 zł
Bilet ulgowy – 10 zł
Bilet grupowy (powyżej 20 osób) – 8 zł/osoba
Bilet rodzinny – 35 zł
Karta Dużej Rodziny – 8 zł osoba
Dzieci do 3 lat – wstep wolny
Przewodnik dla grupy poniżej 10 osób: dopłata 4 zł/osoba
Więcej www.muzeumzarki.pl
https://www.facebook.com/starymlyn.zarki?fref=ts

 

czytano: 1815 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-07-24 10:45:09

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 4