czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Niepełnosprawni na turystycznym szlaku.

Strona główna » Aktualności » Niepełnosprawni na turystycznym szlaku.

wielkość tekstu:A | A | A

Już po raz 21  niepełnosprawni z gminy Żarki dzięki zaangażowaniu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i sponsorów mogli integrować się na wyprawie turystyczno - krajoznawczej. Tym razem na ich turystycznym szlaku były: Lublin, Majdanek, Sandomierz.

Niepełnosprawni z gminy Żarki wraz ze swymi opiekunami zwiedzili Lublin a w nim  zamek  z jego najstarszą częścią  XIII- wieczną basztę pełniącą niegdyś rolę więzienia dla szlachty, a w czasie wojny gestapowskie więzienie, Muzeum Okręgowe oraz Kaplicę Trójcy Świętej z przepiękną polichromią , Bramę Krakowską zbudowaną przez Kazimierza Wielkiego, stary Ratusz na Rynku Starego Miasta z urokliwymi starymi stylowymi kamieniczkami, Katedrę z krucyfiksem Trybunalskim występującym w legendzie o diabelskim sądzie. W drugim dniu wycieczki zwiedzili Państwowe Muzeum na Majdanku utworzone na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, w którym straciło  życie ponad 300 tysięcy ludzi z 26 krajów , uczestnicy wycieczki zapalili znicze.  Następnie podziwiali   rynek i urokliwe kamieniczki w Sandomierzu.

Środki na wyjazd Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej pozyskał  z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz od sponsorów: Międzypowiatowowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie , Danuty  Musiał , Jadwigi Rogali .

 

czytano: 802 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-09-02 12:00:53

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 10