wtorek, 19 lutego 2019 r.
imieniny obchodzą: Konrad, Mirosław
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Dwie organizacje z dofinasowaniem.

Strona główna » Aktualności » Dwie organizacje z dofinasowaniem.

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 16 września w Warszawie odbyła się Uroczysta Gala rozdania grantów fundacji Banku Zachodniego WBK pod nazwą „TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM”. Zostało złożonych ponad 2300 wniosków o otrzymanie dofinasowania, grant finansowy otrzymało 300 organizacji w tym aż dwie z Gminy Żarki - OSP ŻARKI oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Trójwsi z Przybynowa.

Stowarzyszenie Przyjaciół Trójwsi - Ostrowa, Przybynowa i Zaborza zgłosiło do konkursu projekt pt. „Renowacja pomnika bohaterów II wojny światowej w miejscowości Przybynów”. W opisie czytamy: „Naszym projektem jest pomnik znajdujący się w miejscowości Przybynów. Pomnik, który jest wizytówką naszej miejscowości, kawałkiem jej historii, stoi przy drodze na szlaku pielgrzymkowym, lecz w ciągu 32 lat, czas i warunki atmosferyczne doprowadziły do jego zniszczenia. Pomnik poświęcony jest miejscowym bohaterom poległym w walce z okupantem w latach 1939 – 1945. Naszym wielkim pragnieniem jest renowacja pomnika i ogrodzenia, położenie kostki przed pomnikiem i uporządkowanie pobocza. Przed pomnikiem chcemy ustawić tablicę pamiątkową opisującą historię walk w Przybynowie, aby liczni turyści szlaku pielgrzymkowego i turystycznego poznali historię i bohaterstwo ówczesnych mieszkańców wsi. Chcemy, aby to miejsce przypominało następnym pokoleniom o ludziach, którzy walczyli o naszą wolność przypłacając to życiem. Praktycznie wszystkie prace będą wykonane siłami wolontariuszy i członków Stowarzyszenia, wydatki będą ukierunkowane wyłącznie na zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych.”

Natomiast stowarzyszenie OSP Żarki wystartowało z projektem „Stwórzmy Sad Jak Za Dawnych Lat”. W opisie projektu wnioskodawcy podali:  „My mieszkańcy pragniemy zrealizować coś co już dawno jest zapomniane, a można przypomnieć i pozostawić na dłuższe lata poprzez stworzenie ogrodu z drzew owocowych które będą służył tobie i całemu społeczeństwu. Gdy odwiedzisz Jurę i przyjedziesz na  ostańce to przystaniesz i odpoczniesz przy ścieżce, przy ogrodzie a gdy zgłodniejesz to owoce zerwiesz i skosztujesz bo u nas na Jurze smakuje bardziej, smaczniej i radośniej.


Zdjęcia: Archiwum OSP Żarki

czytano: 979 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-09-21 12:06:53

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 10