czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Żarecki Kościuszko tym razem w Portugalii

Strona główna » Aktualności » Żarecki Kościuszko tym razem w Portugalii

wielkość tekstu:A | A | A

W tym roku szkolnym Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach zaproponował uczniom technikum praktyki zawodowe w Portugalii w ramach projektu Erasmus + Autorem projektu i koordynatorem wyjazdów zagranicznych jest Lidia Nowak - nauczyciel przedmiotów zawodowych branży gastronomiczno-hotelarskiej. Od kilku lat organizuje praktyki zawodowe w kraju i zagranicą,  szukając atrakcyjnych miejsc pracy.

- Priorytetem kształcenia praktycznego jest profesjonalne przygotowanie zawodowe uczniów na różnych stanowiskach pracy w renomowanych instytucjach -mówi Mariola Piątek, dyrektor Zespołu Szkół im. T. Kościuszki.

W procesie rekrutacyjnym w ramach wspomnianego już projektu do wyjazdu zakwalifikowało się 16 uczniów. Czynnikiem warunkującym udział w programie była bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz  wysoki poziom umiejętności zawodowych  w zakresie  informatyki, gastronomii i hotelarstwa. Staż uczniów trwał od 14.09 do 25.10.2015r.  Uczniowie nie ponosili żadnych kosztów, całość była sfinansowana z funduszy programu Erasmus +.

Przygodę z Portugalią uczniowie wraz z opiekunami rozpoczęli od zwiedzenia Lizbony i jej wyjątkowych zabytków architektury. Podziwiali m.in. Torre de Belem, Pomnik Odkrywców, Klasztor Hierominitów oraz mieli przyjemność zdegustować tradycyjne ciasteczka  Pastelaria de Belem. Kolejny dzień to Barcelos piękna miejscowość na północy Portugalii, kilkanaście kilometrów od Oceanu Atlantyckiego. Docelowe miejsce praktyk. Uczniowie pracowali tutaj w okolicznych firmach informatycznych, restauracjach i hotelach przez 2 tygodnie. Poznali specyfikę funkcjonowania portugalskich instytucji, nabyli nowe doświadczenia   i umiejętności.

Na uwagę zasługują również słowa uznania od organizatorów stażu dla fachowości, kompetencji interpersonalnych skierowane pod adresem  naszych  uczniów. W weekend praktyki zostały uatrakcyjnione przez zorganizowanie dwóch wycieczek do Bragi i Porto. Malownicze miasta urzekły uczniów wyjątkowymi budowlami( m.in. Bom Jesus), niezwykłymi ogrodami, wspaniała panoramą i uroczym  krajobrazem doliny rzeki Douro.

Praktyki minęły bardzo szybko. Zakończyły się eventem pełnym radości, uznania, nawiązania nowych kontaktów, zdjęć  oraz  wręczeniem certyfikatów „Europass Mobility”. 

- Praktyki zawodowe w Portugalii dały uczniom  możliwość poznania światowych standardów usług informatycznych, hotelarskich i gastronomicznych. Staż pozwolił im przebywać w zupełnie nowym środowisku i stworzył okazję doświadczenia wielokulturowości społeczeństwa Portugalii, był także okazją do kontaktów z klientelą portugalską o zróżnicowanych potrzebach i oczekiwaniach. Wobec rozwijającego się rynku usług turystycznych  i hotelarskich w naszym regionie można sądzić, że jego rozwój przyciągnie także nowych klientów, o równie wysokich wymaganiach. Wówczas doświadczenia i nabyte umiejętności będą dla uczestników stażu ważnym atutem, uczynią ich bardziej konkurencyjnymi i atrakcyjnymi na wymagającym rynku pracy.

Udział szkoły w projekcie zwiększył atrakcyjność kształcenia zawodowego i poprawił jakość całej edukacji zawodowej -  przekonuje Mariola Piątek. Uzyskany w wyniku praktyk certyfikat „Europass Mobility” wystawiony uczniom w wersji polsko- i angielskojęzycznej uczynił proces kształcenia realizowany w ZS   w Żarkach prawdziwie europejskim, a uczniom uczestniczącym w projekcie dał szanse nowego rozwoju wzmacniając ich pozycję na rynku pracy.

 

czytano: 748 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-10-06 08:14:58

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 12