czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Świetlica i droga w Jaroszowie oddane do użytku.

Strona główna » Aktualności » Świetlica i droga w Jaroszowie oddane do użytku.

wielkość tekstu:A | A | A

Blisko 250 metrów kwadratowych nowego budynku, pełne wyposażanie, zagospodarowanie terenu wokół świetlicy za blisko milion złotych oraz nowa droga za blisko 100 tys. zł. Taka jest wartość zakończonych inwestycji w miejscowości Jaroszów w Gminie Żarki.

W piątkowe popołudnie (9 października) odbyła się uroczystość poświęcenia i oddania do użytku dwóch inwestycji. Z dofinansowania z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych uzyskano dotację w wysokości 78 287 zł, a 19 571,80 zł zapewniono z budżetu Miasta i Gminy w Żarkach.

- Łącznie remont drogi kosztował 97 858,80 zł. Wykonano podbudowę, nawierzchnię na długości 600 metrów oraz pobocza – wylicza burmistrz Miasta i Gminy w Żarkach Klemens Podlejski.

Wyremontowana droga to jeden powód do radości dla mieszkańców Jaroszowa. Drugi to nowa świetlica wiejska. Budynek został wybudowany od podstaw z udziałem środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 500 tys. zł.

- Koszt całkowity to 981 076,68 zł – mówi burmistrz Klemens Podlejski. – Wybudowano budynek oraz zagospodarowano teren poprzez utwardzenie, nasadzono zieleń, zamontowano ławeczki i oświetlenie. Świetlica została wyposażona w stołki, stoliki, biurka, regały, zestawy komputerowe, zakupiono wyposażenie dla kuchni, gry edukacyjne, piłki.

Na uroczystości zjawili się m.in. radni Sejmiku Województwa Śląskiego Krystyna Jasińska oraz Stanisław Gmitruk.  Moment przekazania do użytku był także okazją do specjalnych podziękowań dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Te podziękowania skierowano do Jerzego Motłocha, dyrektora Wydziału Terenów Wiejskich. Kwiaty podarowano również na ręce wykonawców: Anny Romańskiej z Przedsiębiorstwa Romex ze Zrębic Pierwszych oraz inspektora nadzoru Augustyna Ulmana. Słowa podziękowania trafiły również do rannych poprzedniej kadencji Bogusława Goska i obecnej Barbary Pietruszewskiej. Specjalne podziękowania złożono również dla Haliny Buły przewodniczącej Stowarzyszenia Jurajskie Amonity oraz tych mieszkańców, którzy pomogli przy uroczystości otwarcia pomagając w przygotowaniu obiektu i wystaw.

Mieszkańcy Jaroszowa na czele z sołtysem Stanisławem Gradzikiem podziękowali radnym Rady Miejskiej w Żarkach i przewodniczącej rady Stanisławy Nowak oraz burmistrzowi Miasta i Gminy Żarki Klemensowi Podlejskiemu za realizację zadania.

To również jaroszowianie zadbali o atrakcje dodatkowe dla gości. Krzysztof Sulerz zaprezentował patrona wsi oraz zdjęcia, a także zorganizowano wystawy:  koronek - Lila Otchych, obrazów -  Bogdan Surówka,  zegarów - Zygmunt Nędza, przedmiotów ze Stajni Jaroszowka - Mata Szczeblewska, rzeźb - Arkadiusz Sarna, miody z pasieki Wiesława Buły i Zygmunta Nędzy.

 

 

czytano: 1128 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-10-13 13:33:00

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 3