wtorek, 19 lutego 2019 r.
imieniny obchodzą: Konrad, Mirosław
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Odżywione dziecko, zdrowe dziecko

Strona główna » Aktualności » Odżywione dziecko, zdrowe dziecko

wielkość tekstu:A | A | A

Specjalistka od zdrowego żywienia  z Akademii Diet w Zawierciu,  dietetyk Ewa Wilska  została zaproszona przez nauczycielkę wychowania fizycznego Mariolę Pasikowską do żareckiej podstawówki. Spotkała się z uczniami klas IV-VI w Szkole Podstawowej w Żarkach.

Podczas wykładu dzieci dowiedziały się jak powinien wyglądać jadłospis młodego człowieka. Uczniowie otrzymali wskazówki jak zamienić sklepowe smakołyki na te, które mogą sami  w prosty sposób przyrządzić.  Dietetyk promowała  spożywanie warzyw, owoców i żywności bogatej w wapń oraz picie wody.  Dzieci dowiedziały się jakie są rodzaje chleba, ryżu, makaronu, kasz, soki, musy i przeciery owocowe, warzywne oraz koktajle przygotowywane na bazie mleka.

Od 1 września 2015 r., czyli z początkiem nowego roku szkolnego, weszła w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zgodnie z którą firmy prowadzące sklepiki szkolne nie mogą sprzedawać w nich tzw. śmieciowego jedzenia, czyli zawierającego znaczne ilości składników niezalecanych dla rozwoju dzieci. 

Szczególna uwaga została poświęcona żywieniu sportowców. W naszej szkole są klasy sportowe, które ćwiczą 2 h dziennie, dodatkowo odbywają treningi pozaszkolne . Uczniowie dowiedzieli się, co można zjeść przed treningiem  oraz jakie produkty spożyć po zawodach w celu uzupełnienia wydatku energetycznego.  Można było zauważyć zainteresowanie dzieci, które chętnie zadawały pytania   i włączały się do rozmowy.
- Kolejne spotkanie z dietetykiem zaplanowano w  II półroczu – mówi Mariola Pasikowska, organizator wykładów i nauczyciel wychowania fizycznego.

 

czytano: 808 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-11-20 12:03:00

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 17