piątek, 22 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Bogusław, Jagoda
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Ekipa na medal.

Strona główna » Aktualności » Ekipa na medal.

wielkość tekstu:A | A | A

Kolejny duży sukces uczniów z ZS im T. Kościuszki w Żarkach i nauczycielki Marzenny Lesiak w skali międzynarodowej. Ekipa zdobyła specjalną nagrodę za Najpiękniejszy Stół Wigilijny oraz II nagrodę za najsmaczniejszą  potrawę wigilijną w Międzynarodowym Konkursie Ogólnopolski „GWIAZDKA 2015” w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.

W dniach od 3 do 5 grudnia ekipa z Zespołu Szkół im. T. Kościuszki uczestniczyła w międzynarodowej rywalizacji. W konkursie brało udział 15 drużyn z Polski i z zagranicy. Nagrodzono tylko sześciu  uczestników .
Konkurs składa się z trzech części: eliminacje  -  należało wykonać 5 dań wigilijnych , w drugiej -  oceniano budowę i dekorację powierzchni wystawowej.

- Nasi uczniowie przygotowali chatę staropolska z wystrojem zgodnym z regionem miasta Żarki – wyjaśnia Marzenna Lesiak. – W ramach trzeciej części należało przygotować dania zgłoszone do konkursu w 3 godziny zegarowe,  10 porcji każde danie.

Uczniowie wykonali:  Żarecki żur żeniaty, Karp po żarecku, Żarecka ciap kapusta, Karp z bryndzą żarecką i szpinakiem, Krokiety z karpiem, Kapusta z fasolą i grzybami, Pstrąg żarecki, Miodownik, Tatarczuch.

Do rywalizacji kulinarnej stanęli:  Szymon Damijan, Karol Maślanka i Paulina Warta -  uczniowie klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych – Najsmaczniejsza Potrawa Wigilijna. Aranżację stołu wigilijnego wykonali Klaudia Kapuściak i Szymon Frej IVTG, Krzysztof Ociepka IIITG i Wioleta Flak ITG.  Przygotowaniem do konkursu i opiekunem  podczas zmagań konkursowych była Marzenna Lesiak nauczyciel przedmiotów gastronomicznych i hotelarskich.

- Warto wiedzieć, iż pierwsze miejsce zajęła Milówka, II miejsce ZS. Im T Kościuszki w Żarkach, III miejsce ekipa z Ukrainy, a nagrody specjalne otrzymali:  Żarki, Pisz i Ukraina. Naprawdę mamy się z czego cieszyć – dodaje Mariola Piątek, dyrektor ZS im. T. Kościuszki w Żarkach.

 

czytano: 3964 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-12-08 14:13:02

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6