wtorek, 22 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Dominik, Mateusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Nowości przy gminnej oczyszczalni

Strona główna » Aktualności » Nowości przy gminnej oczyszczalni

wielkość tekstu:A | A | A

Gmina Żarki inwestuje w nowoczesne rozwiązania i zamontowała 156 sztuk paneli fotowoltaicznych przy oczyszczalni o mocy 255 W każdy, co daje łączną moc 39,78 kW energii.

Zadanie o nazwie „Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 40kW na terenie Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Żarkach” zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie dotacji 49 tys. zł. Ta instytucja zapewniła również pożyczkę w wysokości  93 688,00 zł. Całość zadnia kosztował 241 080 zł.

- Zadanie w imieniu Gminy Żarki realizował Zakład Usług Komunalnych – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Inwestycję wykonała  wyłoniona w przetargu firma częstochowska spółka EcoJura.

W ramach zadania wykonano: roboty budowlano-montażowe instalacji fotowoltaicznej oraz montaż 156 sztuk paneli o mocy 255 W na oczyszczalni ścieków. Fotowoltaika to metoda uzyskiwania prądu bezpośrednio ze słońca. Panel fotowoltaiczny, w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, produkuje energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić na zakupach energii i inwestycja na oczyszczalni pozowli na ograniczenie rachunków za energię elektryczną. Z pewnością też jest jedną tego typu w tej części województwa.

czytano: 1085 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-01-11 14:23:32

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 4