wtorek, 19 lutego 2019 r.
imieniny obchodzą: Konrad, Mirosław
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Solary, pompy ciepła, fotowoltaika.

Strona główna » Aktualności » Solary, pompy ciepła, fotowoltaika.

wielkość tekstu:A | A | A

Zakończono  intensywne prace nad projektem Montaż odnawialnych źródeł energii na terenie posesji prywatnych w Gminie Żarki. Projekt zakłada montaż odnawialnych źródeł energii wykorzystujących energię słoneczną do instalacji służących podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej (kolektory słoneczne, pompy ciepła) oraz wytwarzaniu energii elektrycznej (panele fotowoltaiczne) na potrzeby gospodarstw domowych u prywatnych mieszkańców gminy Żarki.

W dniu 3.03.2016 r. złożono elektroniczny wniosek o  dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 działanie 4.1.2 Odnawialne źródła energii. W aplikacji Gmina zobowiązuje się do redukcji emisji gazów i pyłów do atmosfery, w tym pyłu PM 10.

Celem szczegółowym projektu jest zwiększanie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych na terenie Gminy Żarki, zarówno cieplnej, jak i elektrycznej.  Projekt jest kontynuacją zadania realizowanego ze środków PROW polegającego na montażu  91 instalacji solarnych.

Projekt posiada pełną dokumentację techniczną wykonania instalacji – projekty techniczne, zestawienie urządzeń z audytem energetycznym uproszczonym dla każdego z gospodarstw. Sporządzone i podpisane są już wszystkie umowy pomiędzy Gminą a mieszkańcami biorącymi udział w projekcie, określające wszelkie warunki uczestnictwa w projekcie.

W konsekwencji planuje się montaż 320 szt.kompletnych zestawów solarnych. Zestawy solarne zostały przydzielone gospodarstwu domowemu wedle bieżącego zużycia wody użytkowej oraz ilości osób zamieszkujących. Końcowo ustalono:
- 77 zestawów nr 1: 2 kolektory słoneczne + 200 litrowy zasobnika na ciepła wodę
- 220 zestawów nr 2: 3 kolektory słoneczne + 300 litrowy zasobnik na ciepłą wodę
- 23 zestawów nr 3: 4 szt. kolektorów słonecznych i 400 litrowy bojler.

Z kolei dla inwestycji, dla których wyeliminowano drogą inwentaryzacji możliwości technicznego montażu kolektorów słonecznych przewidziano montaż pompy ciepła do podgrzewania cwu w liczbie 17 sztuk.

Celem ograniczenia zużycia energii elektrycznej zaproponowano montaż 134 sztuk instalacji fotowoltaicznych z oparciu o panele fotowoltaiczne wpięte do sieci. Na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej gospodarstw objętych projektem zaproponowano montaż:
- 48szt. instalacji mocy 2 kW,
- 1szt. Instalacji mocy 2,5kW,
- 44 szt. instalacji mocy 3kW,
- 6szt. instalacji mocy 3,5 kW
-oraz 35 instalacji mocy 4kW

 

czytano: 1199 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-03-08 15:35:43

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 10