piątek, 22 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Bogusław, Jagoda
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Odnowiony obelisk na 3 Maja.

Strona główna » Aktualności » Odnowiony obelisk na 3 Maja.

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 3 maja 2016 r. w Żarkach obchodzone było Święto Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą Św. w kościele parafialnym, po której przy akompaniamencie Orkiestry OSP z Żarek wszyscy zgromadzeni przeszli pod pomnik błogosławionego  ks. L. Gietyngiera, pod pomnik T. Kościuszki i Obelisk upamiętniający ofiary II wojny światowej przy cmentarzu parafialnym, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Klemens Podlejski, ksiądz proboszcz Jan Wajs odmówił modlitwę,  a delegacje złożyły wiązanki.

Teren przy Obelisku w ostatnim czasie został wyremontowany za kwotę 9 500 zł przez Urząd Miasta i Gminy Żarki. Warto wiedzieć, że w trakcie II wojny światowej miejsce to było przesiąknięte krwią mieszkańców Gminy Żarki. Tutaj bowiem żandarmi niemieccy wykonywali wyroki śmieci zarówno na Polakach, jak i  Żydach. W 1990 roku dla uczczenia poległych postawiono w tym miejscu obelisk z wapiennej skały.

W uroczystości włączyli się bardzo aktywnie harcerze z Żarek i uczniowie Gimnazjum w Żarkach, którzy w strojach z epoki i transparentami „VIVAT KRÓL” i „VIVAT KONSTYTUCJA” uczestniczyli w przejściu do miejsc pamięci.
Z każdej szkoły w Gminie Żarki i z każdej jednostki OSP z Gminy Żarki na obchody przyjechały delegacje ze sztandarami i kwiatami. Wiązanki złożyli również przedstawiciele samorządu z  Burmistrzem na czele, Związek Kombatantów i Akcja Katolicka.
 
Po południu w Domu Kultury w Żarkach zaprezentowały się zespoły: Lira z Żarek  i Ostrówiolinki z Ostrowa. Po ich występach na scenie utwory patriotyczne i polską muzykę filmową zaprezentował zespół „Trio kameralne” z Kielc.
Organizatorami uroczystości 3 Maja były: Dom Kultury Żarki, UMiG Żarki, Parafia Żarki, OSP z całej Gminy Żarki. Nad bezpieczeństwem uczestników pochodu czuwali druhowie z OSP Gminy Żarki i Policjanci z Komendy Powiatowej w Myszkowie.

 

czytano: 830 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-05-04 13:12:30

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 2