sobota, 23 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Feliks, Konrad
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Industriada 2016 w Młynie w Żarkach

Strona główna » Aktualności » Industriada 2016 w Młynie w Żarkach

wielkość tekstu:A | A | A

Niby zręczny bankier i przedsiębiorca, ale jednak marzyciel i idealista. To on produkował w Żarkach maszyny rolnicze i powozy, to on także zadbał o gazowe oświetlenie ulic i przyczynił się do powstania Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. A potem, jak wielu innych wizjonerów, zbankrutował. Piotr Antoni Steinkeller – postać nietuzinkowa i zyskująca przy bliższym poznaniu – to inspiracja Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach na tegoroczną Industriadę, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki.

- Gmina Żarki zgłosiła Stary Młyn – jeden ze swoich flagowych produktów turystycznych – do członkowstwa w Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Pierwszym etapem oceny był audyt, który przeszliśmy pozytywnie – informuje  Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Kolejnym warunkiem było otrzymanie nagrody w konkursie na Obiekt Zaprzyjaźniony szlaku, która uprawnia do udziału w Industriadzie. Również to kryterium udało się spełnić już w tym roku, dzięki czemu 11 czerwca wielkie industrialne święto zawita do Żarek.

Industriada to coroczna impreza promująca Szlak Zabytków Techniki. Odbywa się na terenie całego województwa i jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej jednodniowym festiwalem dotyczącym dziedzictwa poprzemysłowego. Wydarzenia organizowane są m.in. w starych fabrykach, browarach, kopalniach, a także – jak w przypadku Żarek - w zabytkowym młynie.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są przemysłowe legendy. W Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach przybliżony zostanie złoty okres w historii miasteczka, przypadający na czas rewolucji przemysłowej  i ściśle wiążący się z postacią wspomnianego już Piotra Steinkellera. Będą również nawiązania do rzemiosła i handlu, a także rozwoju elektryczności, co łączy się z historycznym budynkiem muzeum. Wśród zaplanowanych wydarzeń znajduje się interaktywny spektakl obrazujący lata świetności miasta. Za jego przygotowanie odpowiedzialni są aktorzy „Teatru Letniskowego – U Hrabiny” z Żarek-Letniska. O elektryczności w dość nietypowy sposób opowiedzą znani z telewizji szaleni naukowcy z grupy „Pan Korek”. Będą również warsztaty stolarskie z użyciem zabytkowych narzędzi, prowadzone przez Janusza Nabiałka – rzemieślnika, artystę, starszego Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie. Dodatkowo wystawa zdjęć i multimediów z okolicznych młynów, prezentacja zabytkowych młyńskich urządzeń, przejażdżki wozem konnym, animacje dla rodzin z dziećmi i oczywiście zwiedzanie muzeum. Szczegółowy program na www.muzeumzarki.pl i www.industriada.pl. Wstęp wolny!

 

czytano: 885 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-05-31 09:38:03

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5