piątek, 22 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Bogusław, Jagoda
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Kolejna INDUSTRIADA za rok.

Strona główna » Aktualności » Kolejna INDUSTRIADA za rok.

wielkość tekstu:A | A | A

850 osób skorzystało z atrakcji przygotowanych przez Stary Młyn w Żarkach w ramach Industriady 2016 – Święta Szlaku Zabytków Techniki. Był i wybuchowy Pan Korek, i żona młynarza, która utraciła męża, ale ten akurat właśnie 11 czerwca wrócił jako duch i z ochotą oprowadzał zwiedzających po swoich włościach.

Industriada to coroczna impreza promująca Szlak Zabytków Techniki. Odbywa się na terenie całego województwa i jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej jednodniowym festiwalem dotyczącym dziedzictwa poprzemysłowego. Wydarzenia organizowane są m.in. w starych fabrykach, browarach, kopalniach, a także – jak w przypadku Żarek - w zabytkowym młynie.

W minioną sobotę do Żarek przyjechali gości z różnych stron województwa śląskiego. Przyjechali zwabieni motywem przewodnim tegorocznego festiwalu, jakim były przemysłowe legendy. W Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach przybliżony został złoty okres w historii miasteczka, przypadający na czas rewolucji przemysłowej  i ściśle wiążący się z postacią wspomnianego już Piotra Antoniego Steinkellera. To właśnie jemu poświecono sporo uwagi w ramach historycznej podróży dorożką po szlaku rzemiosł.

Było sporo mowy o rozwoju elektryczności, był  interaktywny spektakl obrazujący lata świetności miasta przygotowany przez aktorów „Teatru Letniskowego – U Hrabiny” z Żarek-Letniska. Ponadto warsztaty stolarskie i wystawa zdjęć i multimediów z okolicznych młynów. Jakie atrakcje za rok? Warto śledzić stronę www.muzeumzarki.pl

 

czytano: 868 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-06-13 11:32:39

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8