czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Wycieczka osób niepełnosprawnych na Podkarpacie i Ziemie Nowosądecką.

Strona główna » Aktualności » Wycieczka osób niepełnosprawnych na Podkarpacie i Ziemie Nowosądecką.

wielkość tekstu:A | A | A

W drugim tygodniu lipca 2016 r.  na trzy dni po raz  dwudziesty drugi Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarkach zaprosił osoby niepełnosprawne na wyjazd integracyjny.

- Środki na wyjazd pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz sponsorów Międzypowiatowego Banku  Spółdzielczego w Myszkowie, rodziców dzieci niepełnosprawnych - mówi Teresa Kowacka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarkach. – Ten wyjazd ma szereg celów. Po pierwsze umożliwia osobom niepełnosprawnym aktywnie uczestniczyć w  życiu społecznym, po drugie mogą poznać piękny zakątek Ojczyzny, a po przecie bycie razem przeciwdziała społecznemu wykluczeniu.

Organizatorzy zadbali o bogaty program wycieczki.  W Nowym Sączu grupa zwiedzała skansen Miasteczko Galicyjskie, czyli rekonstrukcję fragmentu dawnego miasteczka w Galicji. Tu powstały filmy: Janosik – prawdziwa historia  A . Holland i Papusza – historia romskiej poetki, którą wspierał  J .Tuwim.  W programie był również skansen 140 obiektów obrazujący budownictwo podkarpackich Łemków, Pogórzan, Lachów Sądeckich i Górali  Sądeckich. W Nowym Sączu zwiedzano ruiny starego królewskiego zamku, Rynek z ratuszem i zabytkowy kościół Św. Małgorzaty.  

Wśród atrakcji znalazł się również Stary Sącz (kościół i klasztor Klarysek fundacji św. Kingi, ołtarz zbudowany z bryły soli). Wycieczkowicze spróbowali mineralnej wody w Pijalni Zdrojowej w Muszynie, zwiedzili park z ogrodami: smakowymi, węchowymi i zmysłowymi. Oglądali Zamek Biskupi pamiętający Kostkę Napierskiego i Konfederatów Barskich.  Zwiedzili kościół obronny z 1470 r. rzeźby i okute bramy przywiezione spod Wiednia. W centrum obok kościoła ogrody biblijne. W Powrożniku zajrzeli do cerkwi  zachodniołemkowskiej pod opieką UNESCO.

Wycieczka odwiedziła również Krynicę  ze słynnym deptakiem i pijalniami wód, wjechano kolejką na Górę Parkową, a w Kamiennej w muzeum browarnictwa  oglądano zabytkowe ule i próbowano miodów. W Wytrzysczykach zwiedzano zamek rycerski Tropsztyn pełniącego strażnicę graniczną nad Dunajcem.

 

czytano: 774 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-07-12 07:57:13

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7