czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Jurajskie gminy gościły maraton rowerowy.

Strona główna » Aktualności » Jurajskie gminy gościły maraton rowerowy.

wielkość tekstu:A | A | A

Na terenie trzech jurajskich gmin, Żarki, Janów i Niegowa rozegrany został maraton rowerowy w kolarstwie górskim, zaliczany do cyklu Bike Atelier MTB Maraton. Łącznie w imprezie wzięło udział prawie 600 uczestników.

Start i meta zawodów były zlokalizowane na terenie Turystycznej  Frajdy, w bezpośrednim sąsiedztwie Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, w dzielnicy Żarek - Leśniowie. Zawodnicy jechali w pobliżu ciekawszych atrakcji Jury, gdyż malownicza trasa prowadziła przez Czatachową, Ostrężnik, Górę Gorzkowską, Hucisko, Ogorzelnik, Mirów i Bobolice oraz Łutowiec.

Podobnie jak w innych edycjach cyklu Bike Atelier MTB Maraton, uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy – dłuższą (dystans PRO) o długości 62 kilometrów oraz krótszą (HOBBY) o długości 25 kilometrów.

- Podczas tych zawodów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ci, którzy lubią wymagające trasy, ze stromymi podjazdami i technicznymi zjazdami z pewnością nie byli zawiedzieni. Również ci uczestnicy, którzy podchodzą do jazdy na rowerze mniej wyczynowo, byli zadowoleni, gdyż mieli okazję pojeździć po bardzo ciekawych, urokliwych i urozmaiconych terenach. Wiele osób połączyło start w naszym wyścigu z weekendowym wyjazdem na Jurę i nie spotkaliśmy nikogo, kto nie byłby pod wrażeniem tego regionu – opowiada Anna Bara, organizator największego w województwie śląskim cyklu maratonów rowerowych Bike Atelier MTB Maraton.

Jurajskiej gminy, które były gospodarzami wyścigu, znane są ze swojego przyjaznego nastawienia do rowerzystów. Starają się one stworzyć dla nich jak najlepsze warunki, rozbudowując rowerową  infrastrukturę.

- Spotkaliśmy się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem zarówno przedstawicieli gmin Żarki, Niegowa, Janów, jak i okolicznych mieszkańców. Ich zaangażowanie nie raz pozytywnie nas zaskakiwało, co dodatkowo motywuje do powrotu w to miejsce - dodaje Anna Bara - Mamy nadzieję, że udało nam się wiele osób zmotywować do odkrywania okolicy rowerem, nie tylko w czasie maratonu, ale również w czasie kolejnych wakacyjnych weekendów.

W wyścigu na najdłuższym dystansie PRO zwyciężył Michał Ficek przed Mateuszem Zoniem i Michałem Kucewiczem. Wśród kobiet najlepsza była Agnieszka Uroda-Hampelska, która przyjechała na metę przed Natalią Kołodziej i Ewą Rebane-Sodowską.

Na dystansie HOBBY wygrał Grzegorz Kubaczka, drugi był Grzegorz Żołna, a trzeci Jan Ryglewski. W rywalizacji pań na podium stanęły Mirela Łapin, Katarzyna Miętkiewicz i Sandra Adamczyk. Do zmagań przystąpili też najmłodsi miłośnicy „dwóch kółek” w wieku od 4 lat. Rywalizowali oni na krótszych dystansach, dostosowanych do wieku i umiejętności.

W ramach cyklu Bike Atelier MTB Maraton odbędą się jeszcze dwie imprezy – 21 sierpnia w Psarach i finał 18 września w Gliwicach.

Więcej: http://bikeateliermaraton.pl/

 

czytano: 1219 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-07-19 13:43:42

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7