wtorek, 22 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Dominik, Mateusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Honorowy Obywatel Żarek ojciec Jerzy Kielech.

Strona główna » Aktualności » Honorowy Obywatel Żarek ojciec Jerzy Kielech.

wielkość tekstu:A | A | A

Ojciec Jerzy Kielech otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Żarki. Tak zadecydowała Rada Miejska. Uroczystego przekazania tytułu dokonała przewodnicząca RM Stanisława Nowak oraz burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

W klasztorze ojców paulinów w Żarkach Leśniowie nastąpiła kanoniczna zmiana  przeora klasztoru i kustosza sanktuarium. Na mocy decyzji Generała Zakonu Paulinów ojca Arnolda Chrapkowskiego, ojciec Jerzy Kielech został odwołany, a na jego miejsce powołano ojca Jacka Toborowicza.

- Koniec kadencji to okazja do podsumowania. Działania ojca przeora Jerzego Kielecha miały bardzo pozytywny wpływ, dlatego też zawnioskowałem do Rady Miejskiej o przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Żarki – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Rada Miejska zadecydowała w drodze uchwały o przyznaniu honorowego obywatelstwa. Zostało ono przekazane w dniu 10 lipca, kiedy to oficjalnie podziękowano ojcu Jerzemu Kielechowi za posługę w Leśniowie. Jakie zasługi sprawiły, iż zakonnik otrzymał tak zaszczytny tytuł? Poniżej pełne wyjaśnienie.

O. Jerzy Kielech  przez 13 lat związany był z gminą Żarki, jako jej mieszkaniec. Od 33 lat o. Kielech jest zakonnikiem w Zgromadzeniu Ojców Paulinów. W latach 2002-2008 pełnił funkcję definitora (odpowiednik ministra) w Kurii Generalnej stanowiącej naczelną władzę Zakonu Paulinów. Blisko połowę zakonnego życia spędził w Klasztorze Ojców Paulinów w Żarkach – Leśniowie. Tu w latach 1983-1984 odbywał zakonny staż jako nowicjusz. Do Leśniowa powrócił w 1998 r. po studiach i posłudze duszpasterskiej w Krakowie, by objąć funkcję magistra nowicjatu (opiekuna, nauczyciela i wychowawcy przyszłych zakonników). O. Jerzy Kielech opuścił Leśniów w 2002r., gdy powołany została na definitora w Kurii Generalnej w Częstochowie.  Do gminy Żarki powrócił w 2008 r. jako zakonnik, a w 2010r. powołano go na przeora klasztoru oraz kustosza Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin i kompleksu klasztornego. Ojciec Kielech po powierzeniu mu funkcji przeora podjął starania o rewitalizację sanktuarium oraz całego zespołu klasztornego. To bardzo trudne zadanie, jako że obiekty te wpisują się na listę zabytków i wszelkie prace mogą odbywać się tylko za zgodą i pod kontrolą konserwatora zabytków. Przeorowi Kielechowi udało się pozyskać środki pozwalające na rewitalizację kościoła i obiektów klasztornych. Dzięki nim odrestaurowano prezbiterium oraz wymieniono okna i ocieplono budynki klasztorne. Przebudowano klasztorny dziedziniec wraz z obiektami gospodarczymi, które wcześniej nie spełniały warunków ochrony przeciwpożarowej.

Po kradzieży koron z figury Matki Bożej Leśniowskiej o. Kielech, dzięki ogromnej popularności i sympatii jaką się cieszy, zebrał środki na odtworzenie koron i w 2011r., po poświęceniu ich przez papieża Benedykta XVI, doprowadził do rekoronacji figury. Jednocześnie cały kompleks klasztorny wyposażył w system ochronny przeciwpożarowej i antywłamaniowej. Przez pięć ostatnich lat o. Jerzy Kielech prowadził remont starego (zlikwidowanego w okresie międzywojennym) szpitala przyklasztornego i po zakończeniu prac budowlanych przekształcił go w Centrum Pomocy Rodzinie. Centrum wspiera rodziny, które w wyniku tragicznych zdarzeń znalazły się w traumatycznej sytuacji. Wartym podkreślenia jest fakt, że rodziny bez względu na wyznanie mogą otrzymać pomoc, także psychologiczną. Klasztor pauliński wydał szereg albumów, w których obok obiektów sakralnych opisane są także inne zabytki i atrakcje turystyczne Ziemi Żareckiej. Po kilkuletnich staraniach przeora Kielecha sanktuarium w Leśniowie wpisane zostało jako miejsce etapowe Międzynarodowej Trasy Pielgrzymkowej wiodącej z Rzymu przez Kraków do Częstochowy.

Ojciec Jerzy Kielech nawiązał też współpracę z Jastrzębską Spółką Węglową co sprawiło, że dwa razy do roku do Leśniowa przybywają pielgrzymki górniczych rodzin. W podziękowaniu, górnicy ofiarowali sanktuarium bożonarodzeniową szopkę, wykonaną całkowicie z węgla. To jedyna taka szopka na świecie. Od 2011r. też za sprawą o. Jerzego, co roku 6 stycznia do Leśniowa pielgrzymują samorządowcy woj. Śląskiego, by przełamać się opłatkiem.
Fot: Mariusz Knieja

 

czytano: 972 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-07-25 11:30:52

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5