czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Urodziny Starego Młyna w Żarkach.

Strona główna » Aktualności » Urodziny Starego Młyna w Żarkach.

wielkość tekstu:A | A | A

Dokładnie 17 062 osoby odwiedziły w ciągu roku Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Turystom najbardziej podoba się filmik z gadającymi chlebkami, mielenie żarnami, dotykanie zboża, zaglądanie do mlewników, składanie beczki na ekranie i szereg innych atrakcji. Najważniejsze, że to wszystko pod dachem, w pięknie odrestaurowanym budynku.

W dniu 2 sierpnia minął dokładnie rok od otwarcia drzwi Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach dla mieszkańców i turystów.  Stary Młyn to białe jurajskie kamienie,  czerwona cegła i nowoczesne dodatki  ze szkła i betonu, ale najważniejsza jest interesująca, w części multimedialna ekspozycja oparta o dawne rzemiosła. To jedyne tego typu w Polsce multimedialne i interaktywne Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.

- Od sierpnia do grudnia 2015 roku młyn odwiedziło 5262 osoby, a od stycznia do końca lipca 2016 r. było to już 11 800 osób. Najlepsze miesiące to oczywiście  maj i czerwiec, kiedy jest organizowanych dużo wycieczek szkolnych, najsłabiej wypadają listopad, grudzień, styczeń – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.Staramy się o wpis na Szlak Zabytków Techniki i mam nadzieje, że industrialny charakter obiektu, jak i zainteresowanie ze strony zwiedzających będą przemawiać na naszą korzyść.

Muzeum funkcjonuje zaledwie od roku i  podlega pod Gminę Żarki, ale historia obiektu jest znacznie, ale to znacznie dłuższa. Budynek wybudowany w latach 30. XX wieku, jako młyn elektryczny, tak funkcjonował przez blisko 80 lat. W 2015 roku, zakończyła się przebudowa obiektu pod muzeum, które zostało stworzone w konwencji parku technologicznego. Multimedia i eksponaty mają interaktywny charakter i pozwalają na aktywność w trakcie zwiedzania. Po muzeum oprowadzają  przeszkoleni przewodnicy, ze stempelkami z kłosami zbóż, którymi nagradzają aktywnych zwiedzających.

Zachowano autentyczne urządzenia młyna: pędnie, mlewniki i inne. Ekspozycja uzupełniona o przedmioty wykorzystywane dawniej w warsztatach szewstwa, bednarstwa, kołodziejstwa, w młynie, piekarni, a pozyskane od mieszkańców nie tylko Gminy Żarki.

Przygotowano dwie ścieżki zwiedzania: dla dzieci do 8-go roku życia oraz dla starszych.  Multimedia są zawarte w licznych fragmentach ekspozycji. I tak dla przykładu w części poświęconej piekarstwu w drzwiczkach pieca chlebowego zainstalowany jest monitor, na którym wyświetlana jest scena rodzajowa. W wersji dla dorosłych to widziana z perspektywy pieca rozmowa piekarzy, w wersji dla dzieci to dyskusja chlebków, czekających na wypieczenie. Mulimedia zastosowane są w przypadku gier dla dzieci.

Sprawdź możliwości  Starego Młyna w Żarkach i przyjedź koniecznie https://www.youtube.com/watch?v=aIIa9TM0k8Q
Zapraszamy: www.muzeumzarki.pl

 

czytano: 821 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-08-11 09:18:12

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 4