piątek, 22 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Bogusław, Jagoda
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Nagroda dla pszczelarza

Strona główna » Aktualności » Nagroda dla pszczelarza

wielkość tekstu:A | A | A

Stanisław Kasparek z Żarek został odznaczony nagrodą Burmistrza Żarek Klemensa Podlejskiego za działalność. Wręczenie odbyło się w trakcie Dożynek Powiatowych w minioną niedzielę ( 28.08.) w Niegowie. Na scenie zaprezentowały się również zespoły Lira, Wysoczanki,  Carmen, Kłos i Ostrówiolinki.

Stanisław Kasparek to mieszkaniec Żarek,  pszczelarz i prezes Koła Pszczelarzy w Żarkach od ponad 20 lat. Pasieka Stanisława Kasparka składa się z 22 rodzin pszczelich. Specjalnością jest miód wielokwiatowy, o czym decyduje m.in. położenie gospodarstwa na obrzeżach jurajskiego miasteczka Żarki.

- Bez pszczół i pszczelarzy nie byłoby rolnictwa, dlatego nagroda w tym roku powędrowała do rąk zasłużonego pszczelarza – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Stanisław Kasparek był jednym z założycieli Koła Pszczelarzy w Żarkach w połowie lat 80. XX w. Koło liczy obecnie 31 osób, ma charakter otwarty i ponadgminny.  Wśród zrzeszonych pszczelarzy znajdują się osoby z nie tylko z Gminy Żarki, ale i z Myszkowa, Włodowic, czy Irządz. Pszczelarze w Żarkach spotykają się w każdą drugą niedzielę miesiąca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach. Żareckie koło jest zrzeszone ze Śląskim Związkiem  Pszczelarskim.

 

czytano: 887 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-08-30 08:20:56

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7