wtorek, 22 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Dominik, Mateusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Kwiaty pod pomnikiem w Przybynowie.

Strona główna » Aktualności » Kwiaty pod pomnikiem w Przybynowie.

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 31 sierpnia 2016 r. w Przybynowie miała miejsce podniosła uroczystość zainicjowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Trójwsi: Ostrowa, Przybynowa i Zaborza.  Z okazji 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem bojowników o wolność zostały złożone kwiaty i zapłonęły znicze. W uroczystości wzięła udział Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Stanisława Nowak, nielicznie przybyli mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia. Piękne kwiaty, biało-czerwona flaga i spokojnie płonące znicze uświetniły tę uroczystość, tym bardziej, że pogoda nam dopisała a promienie słoneczne dodały jeszcze blasku tej chwili.

Pomnik poświęcony walczącym o niepodległą Polskę ufundowali mieszkańcy Przybynowa w 35 rocznicę zakończenia II wojny światowej, odrestaurowali w 2012 r. członkowie ludowego zespołu śpiewaczego Carmen z udziałem środków pozyskanych w ramach konkursu Piękna Wieś Wojewodztwa Śląskiego, a w bieżącym roku wspomniane Stowarzyszenie dzięki środkom pozyskanym w konkursie „Tu mieszkam – tu zmieniam” organizowanym przez Fundację Banku Zachodniego WBK  miało miejsce odnowienie pomnika i terenu wokół niego. Na remont ogrodzenia wokół pomnika środki przekazała Gmina Żarki. Położona została kostka brukowa wokół pomnika i na stopniach wiodących do pomnika, wymieniona została siatka ogrodzeniowa wraz ze słupkami, pomalowane zostały frontowe panele ogrodzeniowe, posadzone kwiaty na klombach i wokół pomnika począwszy od drogi asfaltowej, zasiana została trawa. Wiele pracy, ale też wiele satysfakcji. Wszystko to robiliśmy z myślą, że robimy to dla naszych lokalnych patriotów, bo tak należy, bo tak być powinno. Szkoda tylko, że tak mało osób było zaangażowanych w te prace, a niektórzy byli temu remontowi wręcz przeciwni. Jednak tylko w ten sposób  można było pokazać najmłodszym co znaczy szacunek, pamięć, oddanie.

Za zaangażowanie, duchowe i finansowe wsparcie dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Żarki panu Klemensowi Podlejskiemu, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Żarkach Pani Stanisławie Nowak, Księdzu Romanowi Cer oraz wszystkim tym, którzy brali udział w pracach porządkowych. Myślimy, że należy się to naszym bojownikom i na pewno, gdy spoglądali na nas z góry byli dumni, że pamiętamy o ich oddaniu i poświęceniu. Niech zatem spoczywają w spokoju. 

(tekst: Mirosław Jaskólski)

 

czytano: 734 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-09-05 12:25:55

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6