Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Kwiaty pod pomnikiem w Przybynowie.

Kwiaty pod pomnikiem w Przybynowie.

W dniu 31 sierpnia 2016 r. w Przybynowie miała miejsce podniosła uroczystość zainicjowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Trójwsi: Ostrowa, Przybynowa i Zaborza.  Z okazji 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem bojowników o wolność zostały złożone kwiaty i zapłonęły znicze. W uroczystości wzięła udział Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Stanisława Nowak, nielicznie przybyli mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia. Piękne kwiaty, biało-czerwona flaga i spokojnie płonące znicze uświetniły tę uroczystość, tym bardziej, że pogoda nam dopisała a promienie słoneczne dodały jeszcze blasku tej chwili.

Pomnik poświęcony walczącym o niepodległą Polskę ufundowali mieszkańcy Przybynowa w 35 rocznicę zakończenia II wojny światowej, odrestaurowali w 2012 r. członkowie ludowego zespołu śpiewaczego Carmen z udziałem środków pozyskanych w ramach konkursu Piękna Wieś Wojewodztwa Śląskiego, a w bieżącym roku wspomniane Stowarzyszenie dzięki środkom pozyskanym w konkursie „Tu mieszkam – tu zmieniam” organizowanym przez Fundację Banku Zachodniego WBK  miało miejsce odnowienie pomnika i terenu wokół niego. Na remont ogrodzenia wokół pomnika środki przekazała Gmina Żarki. Położona została kostka brukowa wokół pomnika i na stopniach wiodących do pomnika, wymieniona została siatka ogrodzeniowa wraz ze słupkami, pomalowane zostały frontowe panele ogrodzeniowe, posadzone kwiaty na klombach i wokół pomnika począwszy od drogi asfaltowej, zasiana została trawa. Wiele pracy, ale też wiele satysfakcji. Wszystko to robiliśmy z myślą, że robimy to dla naszych lokalnych patriotów, bo tak należy, bo tak być powinno. Szkoda tylko, że tak mało osób było zaangażowanych w te prace, a niektórzy byli temu remontowi wręcz przeciwni. Jednak tylko w ten sposób  można było pokazać najmłodszym co znaczy szacunek, pamięć, oddanie.

Za zaangażowanie, duchowe i finansowe wsparcie dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Żarki panu Klemensowi Podlejskiemu, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Żarkach Pani Stanisławie Nowak, Księdzu Romanowi Cer oraz wszystkim tym, którzy brali udział w pracach porządkowych. Myślimy, że należy się to naszym bojownikom i na pewno, gdy spoglądali na nas z góry byli dumni, że pamiętamy o ich oddaniu i poświęceniu. Niech zatem spoczywają w spokoju. 

(tekst: Mirosław Jaskólski)

 

05

WRZ

2016

1144

razy

czytano

1511/6260

umigzarki.pl

0

pierwsza źródłowa wzmianka o Żarkach

: Basen w Żarkach.

Basen w Żarkach.

: Ruiny w Żarkach.

Ruiny w Żarkach.

: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

: Wycieczka rowerowa.

Wycieczka rowerowa.

: Zabytkowe stodoły w Żarkach.

Zabytkowe stodoły w Żarkach.

: Muzeum w Żarkach.

Muzeum w Żarkach.

: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

: Widok na Żarki z lotu ptaka.

Widok na Żarki z lotu ptaka.

0

liczba mieszkańców

Logo: Miasto i Gmina Żarki.

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

:

:

:

:

:

:

:

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.