niedziela, 24 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Gabriela, Marek
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Spotkanie w Żarkach rozpoczęło drugi cykl debat nad inicjatywą strategiczną.

Strona główna » Aktualności » Spotkanie w Żarkach rozpoczęło drugi cykl debat nad inicjatywą strategiczną.

wielkość tekstu:A | A | A

Natura – Kultura – Cywilizacja – pierwsze spotkanie ekspertów tematycznych. „Kierunek Śląskie 3.0” - Kierunek Śląskie 3.0 wskazuje ważne dla naszego województwa obszary, ale nie wyczerpuje absolutnie tej materii. Mamy już wiele dokumentów strategicznych, które mówiąc w skrócie „już się dzieją”, na ich podstawie na przykład dzielimy środki europejskie. Dokument, nad którym dziś będziemy pracować, wykracza poza ten horyzont i sięga perspektywą roku 2030. Powstaje w oparciu o wielostopniowe i szerokie konsultacje społeczne oraz dyskusje w grupach ekspertów z wielu dziedzin i w wielu obszarach" – powiedziała Aneta Moczkowska, sekretarz Województwa Śląskiego, otwierając spotkanie.

Drugi cykl spotkań poświęcony jest tematom, które zostały zawarte w dokumencie Kierunek Śląskie 3.0. Tematyka spotkania w Żarkach dotyczyła infrastruktury transportowej, zielonej infrastruktury i nowej energetyki. Na warsztaty do Muzeum Dawnych Rzemiosł przyjechali naukowcy, samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Na wstępie uczestnicy spotkania zaproponowali tematy i projekty, które chcieliby poruszyć podczas debaty. Wśród propozycji znalazły się m.in. te związane z niską emisją, nową energetyką i energią odnawialną, kumulacją energii elektrycznej, siecią dróg i ścieżkami rowerowymi. Uczestnicy podkreślali, że konieczna jest większa efektywność i racjonalność w wykorzystaniu środków europejskich szczególnie przy wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań, które nie zawsze okazują się trafione. Duża wagę zwrócono na edukację na wszystkich poziomach, tak by skutki wprowadzonych zmian były trwałe.

Podobnie jak debaty o subregionach, rozmowy z ekspertami tematycznymi odbędą się w pięciu miastach województwa i dotyczyć będzie wszystkich zagadnień „Kierunku Śląskie 3.0”: aktywności przedsiębiorczej i innowacji na rzecz nowej gospodarki (spotkanie 6.10.2016 r. Gliwice, Politechnika Śląska), kompetencji zawodowych, aktywności obywatelskiej i innowacji społecznych (spotkanie 11.10.2016 r. Zamek Cieszyn), rewitalizacji przestrzeni miejskich i obszarów poprzemysłowych (spotkanie 17.10.2016 r. Bytom – Teatr Rozbark) oraz kultury (spotkanie 26.10.2016 r. Zamek Piastowski w Raciborzu).

Informacja ze strony UMWŚ, zdjecia Tomasz Żak
http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=8509&id_menu=

czytano: 845 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-10-03 13:29:10

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7