niedziela, 24 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Gabriela, Marek
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Zmysłowa uczta w Winnicy Goja z tatarczuchem w tle.

Strona główna » Aktualności » Zmysłowa uczta w Winnicy Goja z tatarczuchem w tle.

wielkość tekstu:A | A | A

Chleb tatarczuch zagrał ostatnio w programie Ziarno, jutro posmakują go goście w Żarkach w ramach wizyty studyjnej, a w listopadzie będzie jednym z punktów podróży w ramach Ogólnopolskiego Zlotu Zagród Edukacyjnych. Zaskoczeniem może być fakt, iż żarecki specjał powędrował ostatnio nawet do Winnicy Goja. I tam zyskał wielu miłośników.

Tatarczuch jest jednym z bardziej rozpoznawalnych produktów Gminy Żarki. W ramach promocyjnych zabiegów trafia do różnych środowisk, osób i na różne spotkania. Tym razem okazał się całkiem miłą kulinarną niespodzianką dla gości w Winnicy Goja.

Za sprawą Stowarzyszenia Kobiety i Wino, 2 października miłośnicy tego trunku doświadczyli radości z winobrania u stóp Ojcowskiego Parku Narodowego w Winnicy Goja. Tym, którzy po raz pierwszy pracowali przy zbiorze trudno było skupić uwagę na jednym wrażeniu, szczególnie, że właściciele winnicy – Maria i Wiesław Gój zadbali o to, by goście czuli się jak u siebie. Kosze szybko zapełniły się dojrzałymi owocami szczepu Leon Millot - zwartymi, słodkimi i aromatycznymi. Wkrótce po zbiorze na biesiadnym  stole  w Smardzowicach pojawiły się oliwki, sery, jabłecznik gospodyni - …. no i oczywiście wino! Gospodarz z dumą  prezentował kolejne etykiety. Radość podniebienia dopełniła tarta kakaowa z mascarpone i winogronami upieczona przez córkę winiarzy oraz pyszny ojcowski pstrąg w wędzonej wersji. Ciekawostką okazał się także chleb tatarczuch, który dotarł na winobranie z Żarek w powiecie myszkowskim. Zaskoczył biesiadników swym słodkim, gryczanym smakiem i jak się okazało, świetnie pasował zarówno do serów jak i do podanego wina.

W karcie win zaprezentowanych przez właściciela znalazł się Seyval Blanc, który stworzył doskonały duet z ojcowskim pstrągiem. Miłośnicy białego, aczkolwiek słodszego wina ucieszyli podniebienie Solarisem, natomiast na entuzjastów wina czerwonego  czekały: Leon Millot  i Marechal Foch. Warto zaznaczyć, że Leonio 2015, które kosztowali uczestnicy to wino nagrodzone złotym medalem w międzynarodowym konkursie win Galicja Vitis International Wine Competition, ocenione na  85,67 pkt.

Winnica Goja powstała przed sześcioma laty, a w 2014 roku do piwniczki trafiły pierwsze butelki. Dzisiaj na hektarze areału właściciele pielęgnują 5 odmian. O kunszcie winiarzy świadczy fakt, iż z każdym sezonem odnotowują kolejne sukcesy. Obecnie na koncie winnicy znajduje się 12 medali. Jak opowiadała nasza gospodyni, ojcowskie zbocza stwarzają doskonałe warunki do uprawy winorośli. Gleba nie przesycha, a nachylenie gruntu sprawia, że chłodne powietrze opada w rejon lesisty. Mijający rok już teraz można zaliczyć do pomyślnych dla państwa Gojów. Choroby oszczędziły winnicę, dzięki czemu jesienne zbiory cieszą i przepełniają obietnicą pysznego wina. Na to, jaki trunek oddadzą owoce przyjdzie nam teraz poczekać kilka miesięcy. Każdy miłośnik wina wszakże wie, że ten boski nektar ceni sobie cierpliwych i nagradza pięknym bukietem, tych, którzy potrafią czekać.  Zaczekamy!
Winobranie w Winnicy Goja stanowiło jeden z punktów programu II Małopolskiej Jesieni Enologicznej organizowanej przez Stowarzyszenie Kobiety i Wino, pod patronatem Urzędu Miasta Kraków, Małopolskiej Organizacji Turystycznej i Gorczańskiej Organizacji Turystycznej.

Tekst: Monika Leszczyńska
 

 

czytano: 962 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-10-06 08:37:49

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5