wtorek, 22 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Dominik, Mateusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Światowy Dzień Turystyki w Żarkach.

Strona główna » Aktualności » Światowy Dzień Turystyki w Żarkach.

wielkość tekstu:A | A | A

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Turystyki w Województwie Śląskim odbyły się w Domu Kultury w Żarkach. Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2016 r. trafiły do osób i instytucji  związanych z turystyką, również do Gminy Żarki  projekt Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie.

Obchody Światowego Dnia Turystyki są organizowane przez samorząd województwa co roku w innej atrakcji turystycznej regionu od chwili ich ustanowienia w 1998 r. Tegoroczne uroczystości zorganizowano w dniu 18 listopada br. w Żarkach.

Żarki zostały wybrane na miejsce imprezy ze względu na konsekwentną i systematyczną pracę nad kreowaniem oraz promocją produktów turystycznych znajdujących się na terenie gminy. Szczególnym przykładem jest rewitalizacja budynku Starego Młyna, gdzie w 2015 roku utworzono Muzeum Dawnych Rzemiosł. W tym roku muzeum otrzymało Nagrodę Marszałka w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego, w kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.

Podczas uroczystości wręczono „Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2016 r.”. Dyplom nadaje się osobom fizycznym oraz instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i zawodowym, które swoją działalnością w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju turystyki w województwie śląskim.

Światowy Dzień Turystyki to święto wszystkich ludzi branży, gestorów bazy hotelowej i gastronomicznej, działaczy organizacji turystycznych, właścicieli i administratorów atrakcji, czyli wszystkich, dla których turystyka to zarówno źródło dochodów, jak i pasja, przygoda, możliwość dzielenia się z innymi swoimi pomysłami na spędzanie wolnego czasu.

Honory domu czyniły Sekretarz Województwa Śląskiego Aneta Moczkowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak oraz sekretarz Gminy Żarki Barbara Major.

Gościem był wojewoda Mariusz Trepka, który wręczył  odznaczenia od Prezydenta Andrzeja Dudy  oraz medale Komisji Edukacji Narodowej, a także odznaki ”Za Zasługi dla Turystyki”. W trakcie gali prezes Śląskiej Izby Turystyki Krystyna Papiernik  wręczyła nagrody w imieniu te instytucji, a  Grzegorz Chmielewski  – prezesa śląskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki przekazał nagrodę PIT. Na scenie zagościł również Józef Kuźnicki – prezesa Oddziału Śląskiego PTSM z nagrodami dla schronisk.

W foyer Domu Kultury dla gości zaprezentowali się: EtnoJura, Hokus Pokuss, Muzeum Dawnych Rzemiosł, wypożyczalnia z nartorolkami, hulajnogami z Przewodziszowic, Agro Pod Skałką, Przystań Leśniów wraz a gazikami, które zostały ustawione na placu przy MGOK. Przed uroczystością w Żarkach odbyła się wizyta studyjna. Goście z województwa śląskiego odwiedzili leśniowskie sanktuarium, Stary Młyn, cmentarz żydowski.

Zdjęcia dzięki Eweliny Dybka oraz Portal Slask.Travel http://www.slask.travel/

 

 

czytano: 888 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-11-25 12:23:10

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7