Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Czyste Skały

Związek Gmin Jurajskich w latach 2014-2017 realizował na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej projekt pn. „Czyste Skały”, polegający na usuwaniu niepożądanych napisów graffiti z jurajskich ostańców.
Do czyszczenia zastosowana została metoda zupełnie naturalna dla środowiska, a mianowicie metoda piaskowania polegająca na wykorzystaniu sprężonego powietrza oraz bardzo drobnego suszonego piasku.
W roku 2014 pierwszą skałą, na której przeprowadzona została przez ZGJ pilotażowa akcja był Okiennik Wielki położony na terenie gminy Kroczyce.  Materiał filmowy znajduje się na kanale Związku Gmin Jurajskich pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=csvPQvXUUl8
W roku 2015 projekt „Czyste Skały” zrealizowany został na terenie gmin: Łazy – wzgórze Kromołowiec, Klucze – góra Piecki i Maśnica, Zabierzów – południowa część Doliny Kobylańskiej oraz Ogrodzieniec – na skale „Adept” w Podzamczu. Materiał z przeprowadzonej akcji zobaczyć można na  kanale youtube pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=HJDQT_MvsBc, https://www.youtube.com/watch?v=HJDQT_MvsBc
    W roku 2016 projekt Czyste Skały objął: Skałkę triasową „Zamek” w Bolęcinie (gmina Trzebinia), wzgórze Kromołowiec (Gmina Łazy), skały przy wejściu do Doliny Będkowskiej „Misiaczek”, „Fraszka” (gmina Wielka Wieś), masyw Skały 502 (gmina Jerzmanowice – Przeginia), skały Młynarskie (gmina Kroczyce).
    Po weryfikacji nadesłanych zgłoszeń Związek Gmin Jurajskich przystąpił do przeprowadzenia kolejnej akcji „Czyste Skały 2017”.  W dniu 16.10.2017 zadanie przeprowadzone zostało na terenie Zakrzówka w Krakowie w masywie Skał Twardowskiego. Wyczyszczona została również tzw. Kopuła Trawertynowa w miejscowości Laski (gmina Bolesław).
W kolejnym dniu akcja odbyła się w północnej części Jury w miejscowościach: Mirów – dzielnicy Miasta Częstochowa, gdzie czyszczeniu poddany został masyw skały Skarpa, położonej przy zakolach rzeki Warty, a także w miejscowości Podzamcze w masywie Góry Janowskiego przy zamku Ogrodzienieckim.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc w realizacji zadania „Czyste Skały”.

 

23

PAŹ

2017

8338

razy

czytano

2431/6259

umigzarki.pl

0

pierwsza źródłowa wzmianka o Żarkach

: Basen w Żarkach.

Basen w Żarkach.

: Ruiny w Żarkach.

Ruiny w Żarkach.

: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

: Wycieczka rowerowa.

Wycieczka rowerowa.

: Zabytkowe stodoły w Żarkach.

Zabytkowe stodoły w Żarkach.

: Muzeum w Żarkach.

Muzeum w Żarkach.

: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

: Widok na Żarki z lotu ptaka.

Widok na Żarki z lotu ptaka.

0

liczba mieszkańców

Logo: Miasto i Gmina Żarki.

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

:

:

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.