niedziela, 24 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Gabriela, Marek
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Patriotycznie 11 Listopada.

Strona główna » Aktualności » Patriotycznie 11 Listopada.

wielkość tekstu:A | A | A

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada w Żarkach rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym w Żarkach. Następnie obecni przeszli  na cmentarz parafialny pod Krzyż Katyński, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odmówiono modlitwę za Ojczyznę a Orkiestra z Żarek tradycyjnie zagrała Hymn i Rotę.

Podczas obchodów złożono wiązanki pod Krzyżem Katyńskim, na mogiłach żołnierzy i powstańców na cmentarzu parafialnym w Żarkach oraz pod Obeliskiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

Kwiaty składali przedstawiciele samorządu z Burmistrzem Klemensem Podlejskim na czele,  kombatanci, delegacje Prawa i Sprawiedliwości, Akcji Katolickiej  a także delegacje szkół podstawowych w Jaworzniku, Przybynowie, Zawadzie, Żarkach, Gimnazjum w Żarkach, Zespołu Szkół w Żarkach i Drużyny Harcerskiej z Żarek. Obecni byli również przedstawiciele wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Żarki oraz orkiestra dęta OSP Żarki pod kierunkiem kapelmistrza Henryka Rakowskiego.

O bezpieczeństwo zebranych dbali członkowie OSP z całej gminy, Straż Miejska w Żarkach i policjanci z Komendy Powiatowej w Myszkowie. W uroczystości włączyli się bardzo aktywnie harcerze z Żarek, którzy dla każdej osoby przygotowali i rozdawali okolicznościowe kotyliony biało-czerwone.

Po południu w Domu Kultury w Żarkach odbył się przepiękny koncert piosenek Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory w wykonaniu Adrianny Mai Kućmierz przy akompaniamencie Jaśka Kusaka. Wystąpiły również uczennice Gimnazjum w  Żarkach – Marlena Major i Weronika Noszczyk, które wykonały utwory: „Rozkwitały pąki białych róż” i „Taki kraj”.

Publiczność bardzo dobrze oceniła wykonawców, często rozlegały się gromkie brawa podczas muzycznych prezentacji artystów.

Wszystkim uczestniczącym w obchodach przedpołudniowych i w koncercie serdecznie dziękujemy.

 

czytano: 626 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-11-13 12:20:17

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9