poniedziałek, 28 maja 2018 r.
imieniny obchodzą: Augustyna, Inga
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Wycieczka do Krakowa dla osób niepełnosprawnych z gminy Żarki

Strona główna » Aktualności » Wycieczka do Krakowa dla osób niepełnosprawnych z gminy Żarki

wielkość tekstu:A | A | A

Już po raz piętnasty została zorganizowana wycieczka dla osób niepełnosprawnych z gminy Żarki. Tym razem celem podróży był Kraków i jego okolice. W dniach od pierwszego do trzeciego lipca niepełnosprawni wraz z opiekunami zwiedzali Kraków i jego okolice, zwiedzili zamek króla Kazimierza Wielkiego i ogrody królowej Bony w Niepołomicach, bajkowy zamek w Nowym Wiśniczu. Spacerowali Drogą Królewską w Krakowie i podziwiali Kościół Mariacki i Wawel. Odwiedzili także o.o. Paulinów na Skałce i Ojców Benedyktynów w Tyńcu. W wycieczce udział wzięło 44 osoby w tym 34 osoby niepełnosprawne, pozostałe osoby to pilot, pielęgniarka, opiekunowie.
Środki na wyjazd pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, od sponsorów Krzysztofa Bernackiego, Natalii Bernackiej, Danuty Musiał, oo. Paulinów z Leśniowa, Częstochowskiego Banku Żywności.
Środki wydatkował ze swojego budżetu także Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarkach. Udział w wycieczce pozwolił osobom niepełnosprawnym czynnie uczestniczyć w życiu społecznym, pokonać własne słabości, obawy, poznać piękne zakątki naszej ojczyzny, choć na chwile zapomnieć o kalectwie.


(Przygotowanie: Pracownicy MGOPS, fot. archiwum MGOPS) 

czytano: 804 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2009-07-10 14:28:55

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9