środa, 23 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Jan, Rajmund
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Mistrz Pięknego Czytania

Strona główna » Aktualności » Mistrz Pięknego Czytania

wielkość tekstu:A | A | A

W czwartek 20 października odbył się konkurs czytelniczy pt. „ Mistrz Pięknego Czytania”. Jest to już czwarta edycja konkursu gminnego pod patronatem Pana Burmistrza Klemensa Podlejskiego. Mistrzem Pięknego Czytania została uczennica ze Szkoły Podstawowej w Żarkach Sikora Kamila, II miejsce zajął uczeń Opasiński Jakub ze Szkoły Podstawowej w Jaworzniku, a trzecie miejsce Czernecka Wiktoria ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie. Wyróżnienia zdobyli: Widera Aleksandra ze Szkoły Podstawowej w Żarkach, Konieczniak Dominik ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie i Śliwa Klaudia ze Szkoły Podstawowej w Przybynowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci książek H. Sienkiewicza oraz dyplomy, a w przerwie między etapami słodki poczęstunek.

Aby uczcić ustanowiony przez Senat 2016 rok „Rokiem H. Sienkiewicza” uczestnicy konkursu czytali nowele Sienkiewicza. Twórczość literacką Sienkiewicz rozpoczął nowelami, napisał ich ponad 40. W swych nowelach pisarz poruszał problematykę społeczno-obyczajową, ważnym tematem był dla niego los chłopów, zajmował się brakiem odpowiedzialności za wychowanie wiejskiego dziecka (Janko Muzykant, Jamioł). W noweli „Bartek Zwycięzca” zarzuca polskim elitom zdradę interesów narodowych i opisuje niedolę chłopa. Apelował o zajęcie się uzdolnionymi dziećmi z ubogich rodzin, pokazywał los emigrantów (Za chlebem). Jego nowele to świadectwo problemów, z którymi borykali się Polacy w trudnych czasach zaborów.

W konkursie brało udział 18 uczniów klas VI z Gminy Żarki. Jury w składzie Dyrektor MDK Magdalena Brzegowska, Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach Anna Janocha oraz Pani Małgorzata Jaskólska nauczyciel języka polskiego oceniło i wybrało laureatów.

 

czytano: 946 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-11-02 16:09:17

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 10