Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Uporządkowane miejsce pamięci w Jaroszowie.

Uporządkowane miejsce pamięci w Jaroszowie.

Mieszkańcy Jaroszowa oraz sympatycy miejscowości zgromadzili się w minioną sobotę na wspólnej uroczystości – poświęcenia Krzyża Pamięci.
Datę uroczystości wybrano na 12 czerwca ze względu na odpust w Jaroszowie. Miejsce pamięci uporządkowali członkowie Stowarzyszenia Jurajskie Amonity wspólnie z mieszkańcami.
- Na terenie, który uporządkowaliśmy znajdowano kości ludzki osób pochowanych tu w 1832 roku zmarłych w czasie pomoru – wyjaśnia Bogusław Gosek, przewodniczący Stowarzyszenia  „Jurajskie Amonity”.
Teren wyplantowano, nawieziono ziemię. Od rodziny Kołaczów stowarzyszenie otrzymało kamień, na którym umieszczono tablicę z granitu z napisem „Ku pamięci, zmarłym w czasie pomoru z 1832 r. Spoczywajcie w pokoju”. Potrzebne materiały zostały zakupione z pieniędzy stowarzyszenia, a wszystkie prace wykonane przez mieszkańców Jaroszowa. Stowarzyszenie zwróciło się do burmistrza Miasta i Gminy w Żarkach o ufundowanie tablicy informacyjnej opowiadającej historię tego miejsca.
- Przy tak dużym zaangażowaniu społecznym na pewno taka tablica zostanie przygotowana – deklaruje burmistrz Klemens Podlejski.

(przygotowała: Katarzyna Kulinska-Pluta, fot. Archiwum Stowarzyszenia Jurajskie Amonity)

17

CZE

2010

1075

razy

czytano