Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Europejski Jarmark w Żarkach – fotoreportaż.

Europejski Jarmark w Żarkach – fotoreportaż.

Spektakl „Serce Don Juana” z udziałem szczudlarzy, gigantyczne banki mydlane, poczęstunek włoską pizzą, zawody w jedzeniu pierogów – tak wyglądał Europejski Jarmark w ostatnią niedzielę.


Europejski Jarmark zorganizowano z okazji oddania do użytku po przebudowie Placu Jana Pawła II i ul. Stary Rynek. - Wprawdzie prace przy rewitalizacji zakończyły się w grudniu ub. roku, ale dopiero w czerwcu zakończył się proces kontroli tej inwestycji – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.  - Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Śląskiego na lata  2007-2013. Zadanie realizowała wybrana w przetargu firma: P.U.H.DOMAX Arkadiusz Mika z Boronowa. Domex był również głównym sponsorem niedzielnej zabawy.


Po krótkiej części oficjalnej  rozpoczęła się wspólna zabawa z aktorami Krakowskiego Teatru Ulicznego Scena Kalejdoskop. Przed sceną odbył się pokaz żonglowania  w wykonaniu burmistrza Klemensa Podlejskiego, szefa Domaxu Arkadiusza Mika, kierownika budowy Tadeusza Kupczaka, inspektora nadzoru Andrzej Doroszuk. Każdy z nich otrzymał do wypicia specjalny drinki energetyczny, czyli serwatkę z koziego mleka, która jest oferowana w Koziej Zagrodzie w Ostrowie.


Piłkę od starszych przejęli młodzi zawodnicy LKS Zieloni Żarki. Prezentowali  umiejętności, a ich wyczyny komentował Marcin Nowak. Każdy z uczestników tej zabawy otrzymał dyplom uznania oraz kupon na bezpłatne lody.  Turniej żonglerki podzielony został na dwie kategorie wiekowe: trampkarzy młodszych i starszych
Wyniki w kategorii trampkarz młodszy: I miejsce Czerwik Krzysztof 157 podbić, II miejsce Bubel Jacek 31 podbić, III miejsce Sołtysik Michał 19 podbić. Wyniki w kategorii trampkarz starszy: I miejsce Kaczmarzyk Mateusz 160 podbić, II miejsce Fiutek Dominik 136 podbić, III miejsce Niepiekło Daniel 93 podbić. Zwycięzcy turnieju otrzymali z rąk burmistrza nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego.

W trakcie całej imprezy wydano dwieście bezpłatnych kuponów na gratisowe lody włoskie u Elizy Maślanki, która prowadzi usługi gastronomiczne na Starym Rynku. Kulinarnych atrakcji w czasie jarmarku było jednak znacznie więcej. Nie brakowało śmiałków, którzy zmierzyli się w konkursie jedzenia pierogów na czas. Na talerzach podano pierogi nadziewane jagodami, polane śmietaną z Zagrody Maciejówka w Ostrowie. Przy stole zasiedli: Kazimierz Sikorski, Andrzej Gajewski, Krystyna Szumiał, Henryk Kwiecień  i Włodzimierz Zamora. Wygrał mieszkaniec Żarek Kazimierz Sikorski, który siedem sztuk „wsunął” w niespełna półtorej minuty. Czas mierzyło jury w składzie: przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak, Iza Szewczyk z Zagrody Maciejówka oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarkach Tadeusz Pakuła. Zwycięzca otrzymał kupon na zakupy w Zagrodzie Maciejówka, wszyscy zawodnicy otrzymali  materiały promocyjne gminy Żarki.


W czasie jarmarku poznawano nie tylko polskie smaki, ale i włoskie. Oryginalną włoską pizzę bezpłatnie dla uczestników imprezy serowała Pizzeria Del Corso z ulicy Częstochowskiej. Właściciel pan Mauritzio związał się z Polką Olgą Sikorską i wspólnie prowadzą restaurację serwując włoską kuchnię.


- Spodobała mi się polska dziewczyna, a potem Polska i Żarki – wyjaśnił właściciel. Włoch został przyjęty w poczet obywateli żareckich i otrzymał koszulkę po to, aby promował Żarki we Włoszech.


W czasie Europejskiego Jarmarku nie zabrakło prezentacji muzycznych. Justyna Królak i Janusz Sołtysik zabrali widzów festynu w muzyczną podróż po Europie. Wykonali piosenki francuskie, polskie, włoskie, angielskie, rosyjskie, a nawet czeskie. O szwedzkich kosmetykach opowiadała dyrektor Klubu Oriflame Grażyna Ochenkowska. Wielką atrakcję stanowili chodzący na szczudłach, wykonujący gigantyczne banki mydlane aktorzy Krakowskiego Teatru Ulicznego Scena Kalejdoskop. Oni także wykonali przedstawienie z pt. Serce Don Juana z elementami pirotechnicznymi. Deszcz przeszkodził tylko w realizacji jednego punkt z programu. Nie wypuszczono w niebo lampionów życzeń. Ta atrakcje została przeniesiona na 1 sierpnia, zostanie zaprezentowana w czasie Festiwalu Muzyki i Tańca w Żareckich Stodołach na targowisku miejskim.
(przygotowała: Ka

tarzyna Kulińska-Pluta, Fot. Magdalena Brzegowska)

19

LIP

2010

1504

razy

czytano