Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

600-lat Bitwy Pod Grunwaldem z udziałem żareckich rycerzy.

600-lat Bitwy Pod Grunwaldem z udziałem żareckich rycerzy.

Rycerska Drużyna Miasta Żarki w ostatni weekend brała udział w obchodach rocznicowych 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem. Na pola grunwaldzkie wyjechało w tym roku 25 osób.
- W inscenizacji brali udział prawie wszyscy. Nasze barwy reprezentowało, 5 rycerzy pieszych, artylerzysta, ciężkozbrojny piechur, 2 osoby z justycjii, markietanki i dwóch rycerzy konnych – wylicza Janusz Nowak, dowódca Rycerskiej Drużyny Miasta Żarki.
W tym roku żarecka drużyna została włączona w skład Chorągwi Rycerzy Nadreńskich i występowała po stronie Zakonu Najświętszej Marii Panny. Na polach Grunwaldu rycerze z Żarek obozowali prawie tydzień pomimo ogromnego upału i ciężkich warunków wszyscy walczący dzielnie stanęli na polu bitwy i wytrzymali do końca walki. Rycerze z Żarek uczestniczyli w takich epizodach grunwaldzkich jak: czesanie piechoty przez konnice i zdobywanie chorągwi krakowskiej. Piechota walczyła w Chorągwi Nadreńskiej z Chorągwią Mazowiecką. A po ciężkim tygodniu w niedzielny ranek drużyna w strugach deszczu pożegnała pola Grunwaldzkie i ruszyła na wyprawę powrotną do Żarek.
(przygotował: Janusz Nowak)

22

LIP

2010

1011

razy

czytano