Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Inwestycje unijne w Żarkach na finiszu.

Inwestycje unijne w Żarkach na finiszu.

Uczniowie gimnazjum od drugiego semestru tego roku szkolnego rozpoczną naukę w nowym gimnazjum. Mieszkańcy ul. Serwin jeszcze w październiku przejadą autem po nowej drodze, sportowcom zostanie oddany do użytku do końca roku zmodernizowany stadion miejski. Natomiast mieszkańcy Suliszowic będą mogli korzystać z nowoczesnej świetlicy. Wszystkie te inwestycje są realizowane z udziałem środków Unii Europejskiej.

Niecały rok temu, w listopadzie wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej szkoły gimnazjalnej w Żarkach przy ul. Ofiar Katynia. Teraz można już zobaczyć zadaszony budynek, ze stolarką okienną i drzwiową, na części murów leżą już nowe elewacje.

- Trwają prace wykończeniowe, rozprowadzone zostały już instalacje. Ze względu na trudne warunki dla budowlańców w tym roku termin zakończenia zadania został przesunięty o miesiąc - do 20 stycznia 2011. Wpływ na to miała trudna zima i deszczowa wiosna – wyjaśnia burmistrz Żarek Klemens Podlejski. – Priorytetem jest dla nas, aby w lutym 2011 roku młodzież wraz z nauczycielami i pracownikami obsługi zaczęła naukę i pracę w nowym obiekcie.

Gimnazjum w Żarkach buduje firma Pol-Rem z Myszkowa. Ta sama firma jest również generalnym wykonawcą zadania polegającego na modernizacji domu kultury w Żarkach. Termin zakończenia tego zadania przypada na połowę 2011 roku.

- Budynek został powiększony o dobudówkę, trwają prace wewnątrz obiektu, przez cały czas osuszane są mury, skuwane stare tynki, zmienia się układ pomieszczeń i sal  – wyjaśnia Małgorzata Banaszczyk, kierownik Referatu Pozyskiwania Środków Europejskich i Krajowych.

Zawansowanie prac można zauważyć również na stadionie przy ul. Steinkellera. Tu realizowany jest projekt polegający na przebudowie kompleksu sportowego wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia. Układane są chodniki z kostki brukowej wokół trybun i dojścia do boiska. Będą montowane siedziska, zadaszenia, kabiny dla zawodników. Ułożono już nową murawę. Prace zakończą się jeszcze w tym roku.

Postępuje również budowa dróg na Osiedlu 600-lecia. Trwa układanie kostki brukowej na ulicy Serwin. Chodniki już są wybudowane. Pracownicy firmy Akwa przygotowują kolejną ulicę do modernizacji, jest nią ulica Chabrów.
- Kanalizacja deszczowa została wykonana w pierwszej kolejności dla wszystkich modernizowanych dróg na osiedlu 600-lecia. Ulica Chabrów jest wykorytowana, zostanie wykonana podbudowa, chodniki. Oczywiście powoduje to utrudnienia w życiu codziennym, za które najmocniej przepraszamy, ale trudno zbudować drogę bez jakichkolwiek uciążliwości  – wyjaśnia burmistrz Klemens Podlejski.

Drogi na Osiedlu 600-lecia będą kosztować blisko 3 mln 700 tys. zł, przebudowa stadionu miejskiego to suma niemal 1 mln 800 tys. zł, natomiast gimnazjum ma kosztować prawie 6 mln złotych, a dom kultury - 4 mln  złotych. Każda z tych sum jest dofinansowana w wysokości do 85 proc z środków Unii Europejskiej.

Praktycznie na ostatnim etapie prac jest budowa Wielofunkcyjnego Centrum Rozwoju Wsi w Suliszowicach. - Pozostało nam tak naprawdę ustalenie terminu odbioru prac – dodaje Małgorzata Banaszczyk z UMIG w Żarkach. - Budynek wykończono wewnątrz, położono elewacje, przygotowano do użytkowania. Trzeba jeszcze uporządkować teren wokół obiektu i zamontować plac zabaw.


Oddanie tego obiektu do użytku z pewnością poprawi wizerunek wsi i przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców. Takie jest założenie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z którego skorzystaliśmy w zakresie finansowania tych prac – dodaje burmistrz Klemens Podlejski. Zadanie kosztuje blisko 550 tys. zł, z tego prawie 333 tys. zł to suma dotacji.

Budowa gimnazjum, przebudowa domu kultury, stadionu i dróg na osiedlu 600-lecia są finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Do tego programu Gmina Żarki w listopadzie zamierza aplikować po raz kolejny. Trwają prace nad złożeniem wniosku na utworzenie w Starym Młynie przy ul. Ofiar Katynia Muzeum Dawnych Rzemiosł.

- Mamy przygotowany projekt, który należy w terminie złożyć w Urzędzie Marszałkowskim. Chcemy nadać temu budynkowi nową funkcję, turystyczną, muzealną, wyeksponować tradycje rzemieślnicze w m.in. zakresie: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa i historię gminy – dodaje burmistrz Klemens Podlejski.

Gmina Żarki czeka jeszcze na rozstrzygniecie w innych konkursach unijnych. Złożone są wnioski na budowę placów zabaw we wszystkich osiedlach w Żarkach, zagospodarowanie przestrzeni pod cele rekreacyjne na Osiedlu 600-lecia, termomodernizację szkoły podstawowej w Przybynowie, termomodernizację budynku przedszkola w Żarkach. Ogłoszono przetarg na budowę kanalizacji IV etap Żarki – Wysoka Lelowska a do końca czerwca przyszłego roku ma być zagospodarowany plac wokół basenu miejskiego w Żarkach.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Małgorzata Banaszczyk)

19

PAŹ

2010

1465

razy

czytano