Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Miejsca pamięci w gminie Żarki. Oddajmy hołd.

Miejsca pamięci w gminie Żarki. Oddajmy hołd.

W przeddzień Święta Wszystkich Świętych warto sprawdzić, w których miejscach znajdują się ślady związane z tragicznymi wydarzeniami, w których śmierć ponieśli żołnierze i cywile walczący o wolność Ojczyzny. Na stronie http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/zarki.html znajdziemy miejsca pamięci z terenu gminy Żarki. Warto przy okazji wspominania swoich bliskich, zapalić również znicz dla tych, którzy oddali życie za niepodległość.

Na cmentarzu parafialnym w Żarkach umiejscowiono: głaz z tablicą upamiętniający miejsce, na którym w czasie II wojny światowej Niemcy rozstrzeliwali mieszkańców Żarek i okolicznych miejscowości. Grób zbiorowy wojenny 7 żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku, Grób zbiorowy wojenny 9 Powstańców Styczniowych, poległych 24 listopada 1863 roku. Warto zwrócić uwagę na zbiorową mogiłę wojenną rodziny Miszczyków, która zginęła śmiercią tragiczną 1 września 1939 r. Również w Żarkach przy ul. Ofiar Katynia znajdują się: symboliczna mogiła ofiar Katynia, dwie tablice nagrobne upamiętniające żołnierzy poległych w I wojnie światowej oraz mogiła Kazimierza Kopasiny-Sikorskiego, oficera wojsk polskich zmarłego w 1869 r.

Przy skrzyżowaniu ulic Myszkowskiej  i Strażackiej stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Natomiast  w kościele parafialnym znajdziemy płytę pamiątkową poświęconą pamięci żołnierzy Armii Krajowej w Żarkach.

W Przybynowie na cmentarzu parafialny znajduje się grób zbiorowy wojenny 3 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku. Nieopodal przy ul. Żareckiej stoi pomnik ku czci poległych partyzantów w czasie II wojny światowej.

Na terenie gminy Żarki znajduje się również kilka zabytkowych cmentarzy. Jeden z największych to żarecki cmentarz parafialny przy ul. Ofiar Katynia. W Kotowicach obok centralnej magistrali kolejowej jest cmentarz wojenny żołnierzy z okresu I wojny światowej, założony w 1914 roku. Wśród pochowanych są między innymi polegli narodowości polskiej, czeskiej, słowackiej, węgierskiej oraz liczni Bośniacy z I Bośniacko-Hercegowińskiego Pułku Piechoty walczącego w składzie II Korpusu Armii Austro-Węgierskiej. Obecnie spoczywa tutaj prawie 2000 poległych żołnierzy Wielkiej Wojny 1914-1918.

W pobliżu ul. Polnej, na tzw. Kierkowie w Żarkach, zachował się jeden z obecnie największych i najciekawszych jurajskich cmentarzy żydowskich. Założony w 1821 r. był trzecim z kolei kirkutem w Żarkach, rozciąga się na powierzchni 1,5 ha. Inwentaryzacja odnotowała tu ok. 1100 nagrobków. Przy ul. Górki jest Stary Kirkut, pozostał tylko duży, pusty plac, kryjący zapewne pod ziemią szczątki wyznawców judaizmu, a także być może resztki nagrobków. We wrześniu powstało tu miejsce pamięci: wróciła na miejsce macewa z 1793 r.

Przedstawiciele władzy szczebla wojewódzkiego, powiatowego oraz gminnego w dniu 27 października oddali hołd osobom, które walcząc o suwerenność i niepodległość ojczyzny straciły życie.

Wizyta rozpoczęła się od cmentarza parafialnego w Żarkach. Samorządowcy złożyli kwiaty i zapali znicze w miejscu przy głazie z tablicą upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Kolejnymi punktami były: grób wojenny 7 żołnierzy Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku, grób wojenny 9 powstańców styczniowych poległych 24 listopada 1863 roku, symboliczna mogiła katyńska.

Kwiaty złożono i zapalono znicze na cmentarzu żydowskim w miejscu, w którym w dniu 6 października 1942 r. podczas likwidacji getta hitlerowcy rozstrzelali około 300 osób. W trakcie likwidacji getta ponad 2500 osób wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

(przygotowała i fot; Katarzyna Kulińska-Pluta)

27

PAŹ

2010

1121

razy

czytano