Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Skradziona złota korona zdobiąca figurę Matki Bożej Leśniowskiej.

Skradziona złota korona zdobiąca figurę Matki Bożej Leśniowskiej.

Policja prosi o pomoc w poszukiwaniu złotej korony. Jej brak zauważono w czwartek (2.12.) po godz. 16.00,  kiedy posąg odsłaniany był do mszy.

Figura jest jednym z najcenniejszych w Polsce zabytków sztuki sakralnej. Otoczona czcią wiernych od wieków.Postać uśmiechniętej Madonny z Dzieciątkiem stanowi największy skarb leśniowskiego sanktuarium w Żarkach.

Dnia 13 sierpnia 1967 roku odbyła się uroczystość koronacji figury Matki Bożej, dokonanej przez Prymasa Polski – kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Karola Wojtyłę, bph Stefana Barełę oraz Generała Zakonu Paulinów – O. Jerzego Tomzińskiego. Od początku obecności figury w Leśniowie rozwija się kult Matki Bożej, czczonej szczególnie jako Patronki Rodzin. Maja tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych. Nie były one systematycznie rejestrowane. Katalog łask, prowadzony przez Ojców Paulinów od 1706 r., wymienia ich kilkaset. Sanktuarium stało się regionalnym ośrodkiem pielgrzymkowym oraz odwiedzanym przez pielgrzymki zmierzające na Jasną Górę.

02

GRU

2010

899

razy

czytano