Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Spotkanie w sprawie edukacyjnych gospodarstw agroturystycznych w Gminie Żarki.

Spotkanie w sprawie edukacyjnych gospodarstw agroturystycznych w Gminie Żarki.

W dniach 30 listopada – 1 grudnia odbyło się seminarium wyjazdowe zespołu ds. agroturystycznych gospodarstw edukacyjnych w gminie Żarki.

Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie podjęło działania zmierzające do utworzenia sieci agroturystycznych gospodarstw edukacyjnych w Polsce. Do realizacji tego zadania został powołany interdyscyplinarny zespół, którego celem jest identyfikacja uwarunkowań i wypracowanie formalno-organizacyjnych zasad funkcjonowania tych zagród oraz przygotowanie systemu ich wdrożenia, upowszechnienia i szkoleń dla mieszkańców wsi.

W skład zespołu wchodzą osoby z różnych części kraju, zatrudnione w ośrodkach doradztwa rolniczego. - Przyjechaliśmy, aby zapoznać się z funkcjonowaniem pionierskiej w skali kraju inicjatywy, jaką jest Szlak Edukacyjnych zagród Agroturystycznych w Gminie Żarki – wyjaśniła organizatorka spotkania Elżbieta Kmita-Dziasek z krakowskiego oddziału ODR.

Goście odwiedzili zagrodę Pod Skałką w Przybynowie, Zagrodę Plastyczno-Kulinarną Maciejówkę, Zagrodę Kozią  w Ostrowie. Rozmawiali z gospodarzami, pytali o plany na przyszłość i codzienne problemy. W dniu 1 grudnia gościli w leśniowskim sanktuarium oraz na targu, oglądali zespół stodół i spróbowali żareckich obwarzanków i tatarczucha.
- Postaramy się zaproponować takie zmiany w prawie, aby ułatwić funkcjonowanie tego typu przedsięwzięć, wielu bowiem rolników w różnych częściach kraju decyduje się na prowadzenie edukacji w gospodarstwie – wyjaśnia E. Kmita-Dziasek.

- Dla nas taka wizyta ma oczywiście wymiar promocyjny. Cieszymy się, że szlak zagród z gmin Żarki spotyka się z takim zainteresowaniem ze strony specjalistów z ośrodków doradztwa rolniczego – przekonuje burmistrza Klemens Podlejski. – Tym bardziej, iż zimowa aura dopisuje i kulig na szlaku mają swój urok.

Kilka słów o szlaku:
Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych jest ofertą turystyczną gminy Żarki.  Ruch turystyczny zwykle skupiał się w stolicy gminy ze względu na istnienie sanktuarium maryjnego. Od kilku lat powodzeniem cieszy się Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych. Pomysł szlaku powstał w 2005 roku. Pięć zagród położonych w sąsiadujących ze sobą wsiach: Ostrów, Przybynów, Zaborze w gminie Żarki łączyły jedynie polne i leśne drogi. Uznano, że warto stworzyć ofertę turystyczną: zapraszać gości do oglądania zwierząt, opowiadać im o pracy w gospodarstwie, a ze względu na dodatkową atrakcję przewozić ich powozami konnymi, a zimą saniami. W sierpniu 2006 roku przedstawiciele myszkowskiego KLUB PTTK M-2 wraz z burmistrzem Żarek Klemensem Podlejskim oraz przedstawicielami szlaku uroczyście przecięli dętkę. Tym samym oddali do użytku szlak rowerowy (trasa Cz-7010y). Dzisiaj Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych to trasa rowerowa w kolorze żółtym z Poraja przez Choroń, Zaborze, Suliszowice, Jaroszów, Przybynów i Ostrów do Masłońskich długości 29 km. Początek i koniec szlaku przy stacjach PKP Poraj i Masłońskie - Natalin. Dzięki tej inicjatywie między zagrodami można podróżować saniami, powozami, rowerem lub jeśli, ktoś ma ochotę to i na piechotę.
Produkt jest skierowany do turystów indywidualnych, ale i grup wypoczywających na jurze ze szczególnym uwzględnieniem szkół, przedszkoli, dzieci i młodzieży. W tworzeniu programów edukacyjnych zaangażowały się wszystkie zagrody. Pobyt na szlaku obejmować może wizytę w każdej zagrodzie, turysta może także zdecydować się na jedną lub dwie. Do wyboru jest także sposób przemieszczania między zagrodami (sanie, powozy, piechota). Często pobyt wiążę się z przygotowywaniem lokalnym przysmaków np. związanych z pieczeniem wiejskiego chleba, pomocą przy pieczonkach (kartofle kociołku w ognisku).
Ostatnio ofertą została uzupełniona o program o nazwie „Ocalić od zapomnienia”  i polega na zwiedzaniu Mini Skansen Wsi Jurajskiej XIX-XX w., który odtworzyli gospodarze Zagrody z Końmi w Przybynowie w Agrogospodarstwie pod Skałką.  Na szczególną uwagę zasługuje piec chlebowy z tzw. "zapieckiem". Przy chacie znajduje się stara kuźnia, gdzie można obejrzeć narzędzia oraz piec kowalski. Na terenie skansenu znajduje się również ciekawa ekspozycja zabytkowych urządzeń rolniczych. U nich też można zajrzeć do zwierzyńca. Specjalnością są oczywiście konie, ale w gospodarstwie są i owce, wielbłąd, lama, alpak, kangur, szynszyl, dzik.

Zagrody na Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych:
Gospodarstwo agroturystyczne Maciejówka, Izabela Szewczyk, Ostrów, ul. Jurajska 70, 42-311 Żarki Letnisko, tel. 0609 989 464, www.iza.bigduo.pl, e-mail: iza.turystyka@pro.onet.pl

Kozia Zagroda, Dorota i Robert Chrostowscy Ostrów, ul. Polna 3, 42-310 Żarki, tel. 0698 780 055, www.jura.tur.pl/koziazagroda

Agroturystyka U Strusia, Robert Misztal, Przybynów, ul. Łąkowa 22, 42-310 Żarki,
tel. 0602 310 097, 0501 577 917, www.dudek.tur.pl

Agrogospodarstwo ze stadniną koni „ Pod Skałką", Barbara i Artur Socha Przybynów ul. Szkolna 34, 42-310 Żarki, tel. (034) 314 88 29, 0515 128 182, 0601 959 790,  www.jura.turist.pl/przybynow34

W 2006 r. szlak zagród otrzymał drugą nagrodę na Najlepszy Agroturystyczny Produkt Regionalny w kraju w konkursie zorganizowanym przez Fundację Wspomagania Wsi, Akademię Rolniczą w Poznaniu i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

06

GRU

2010

912

razy

czytano