Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Robert Szecówka, rysownik wywodzący się z Żarek, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.

Robert Szecówka, rysownik wywodzący się z Żarek, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.

Robert Szecówka jest trzecim satyrykiem, który otrzymał tak poważne odznaczenie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dekoracja odbyła się w dniu 16 grudnia w rezydencji Konsula Generalnego i była połączona ze spotkaniem opłatkowym, który poprowadził ksiądz Jacek Bystron z Misji Katolickiej w Hamburgu.

Robert Szecówka urodził się w Żarkach w 1935 r., ale od 1986 r. mieszka w Hamburgu w Niemczech. Jest satyrykiem, karykaturzystą, rysownikiem i działaczem kulturalnym. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej to cywilne odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, w hierarchii orderów polskich wobec cudzoziemców pierwsze po Orderze Orła Białego. Order jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.

- Wniosek o odznaczenie, jak się dowiedziałem, był złożony w Pałacu Prezydenckim na  kilka dni przed katastrofą pod Smoleńskiem. Prezydent  Lech Kaczyński nie zdążył go podpisać. Wniosek musiał czekać na nowego prezydenta – wyjaśnia Robert Szecówka. – Order zawisł na mojej piersi w ostatni czwartek,  16 grudnia 2010 roku. Było uroczyście i pogodnie. Mimo intensywnej śnieżycy, która nadeszła nad Hamburg w dwie godziny przed rozpoczęciem i zasypała  ulice oraz drogi, paraliżując ruch, dotarło około 100 osób.  

Krzyż przypinał Konsul Generalny w Hamburgu Andrzej Osiak, on też wygłosił laudacje. Odczytywane były gratulacje od wydawców, wystawców, zaprzyjaźnionych instytucje i  przyjaciół odznaczonego. Odbył  sie wernisaż  retrospektywnej wystawy satyryka (90 rysunków) w galerii "Rezydencja".

– Z tą galerią ma osobiste wspomnienia. Prowadziłem ją społecznie przez 10 lat (ponad 50 wystaw) do sierpnia tego roku. Obecnie prowadzenie  przekazałem małżonce konsula, pani Agnieszce Kościelniak-Osiak – wyjaśnia R. Szecówka.

Przyjazna pomoc przy organizacji uroczystości zaofiarowało Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Hamburgu, którego R. Szecówka jest honorowym członkiem. Pięknie śpiewały kolędy Jolanta (matka) i Aneta (córka) Barcik.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Archiwum Roberta Szecówki)

Życiorys Roberta Szecówki

ROBERT SZECÓWKA (ur. 1935 r.) Studiował Architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Zajmuje się rysunkiem, grafiką użytkową, ilustracją książek oraz scenografią. Rysunek satyryczny traktował początkowo jako hobby. Po zdobyciu kilku nagród zaczął go uprawiać zawodowo. Współpracował ze "Szpilkami", "Karuzelą", w niektórych gazetach miał stałe rubryki m.in. w "Wiadomościach", "Wieczorze Wrocławia". Był inicjatorem legnickiego Satyrykonu. Jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień w tym Satyrykonu '78 i '79. Od 1986 r. mieszka w Hamburgu nadal działając jako karykaturzysta.

Szecówka Robert, pseud. Robs Urodził się 13.05. 1935 r. w Żarkach k. Częstochowy, karykaturzysta, satyryk, działacz kulturalny. Studia w zakresie architektury, scenografii, rysunku satyrycznego ukończył w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1970?). Redaktor graficzny wrocławskich "Wiadomości" - stała rubryka Spojrzenia w "Wieczorze Wrocławia" - kącik satyryczny Okiem prasoła oraz w tygodniku "Konkrety" - Rysowanie o północy. Do ogłoszenia stanu wojennego - karykaturzysta "Solidarności". Od 1986 r. - w Niemczech Zachodnich, mieszka w Hamburgu. Współpraca z agencją Baaske-Cartoon, wydawnictwem Bauer Europak (W. Brytania). Publikacje w Polsce, Niemczech, Holandii, Jugosławii, USA, Francji, Rosji.

Współinicjator międzynarodowego festiwalu karykatury "Satyrykon" w Legnicy ( od 1977).

Członek założycieli Fundacji Pegasusa (Kunst für Völkerverstänndigung "Pegasus Fundation") w Hamburgu (od 1997). Organizator międzynarodowych wystaw, plenerów malarskie i happeningów. Członek Polskiej Inicjatywy Kulturalnej w Hamburgu - "Otwarta Galeria Alster - OFFGALA".

Rysunki - karykatury znanych w Niemczech Polaków oraz anegdoty o nich. Wystawa 200 rysunków i karykatur w Muzeum Karykatury w Warszawie Poczet Szmat Polskich (1993).
Projekt scenografii do: opery Vom Fischer und syner Fru, do bajki dla dzieci Wszyscy Pospołu i międzynarodowego widowiska na 50-lecie zakończenia wojny w ruinach kościoła - pomnika w Hamburgu Mit Trümern geschriebene Geschichte. Spotykanie z młodzieżą w północnych Niemczech, organizacja cykli międzynarodowych imprez Rysujemy z ROBS-em. Autor ok. 16 tys. prac, m. in. plakatów, ilustracji do książek, karykatur, artykułów o tematyce ekologicznej i kilkadziesiąt pisanych małych form satyrycznych. Najważniejsze wiszą w galeriach i muzeach Warszawy, Montrealu, Düsseldorfu, Legnicy, Skopje, Grabowa, Beringen i Osnabrück.

Liczne nagrody, - pierwsza dla najlepszego polskiego karykaturzysty (1973), - złoty medal - Premio Citta di Fano ( Italia 1977), - czwarta nagroda na "International Salon in Monteral" (1978), - nagroda w konkursie "Rassismus-Nein" (Duisburg 1989), - wyróżnienie w międzynarodowym konkursie "Tulip-Parade" (Holandia 1995).
Udział w międzynarodowej kampanii na rzecz ratowania przyrody.

Wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa ( Guinness Buch der Rekorde) za napisanie powieści "Pałer" , złożonej 20.260 znaków na literę "P". Twórczość: debiut w piśmie wrocławskim "Wiadomości" (1970); publikacje graficzne, m. in. w: "Karuzeli", "Konkretach", "Kurierze" (Hamburg), "Opolu", "Poland", "Szpilkach" i Wieczorze Wrocławia"; książki i broszury satyryczne: Mapa satyry, [bmw] 1997; Drzewo [bmw.] 1985; Pałer. Żart literacki, Wrocław 2000. Informacje: R. Szecówka, Hamburg, maj 1998 r. ; Robert Szecówka. Robs, Cartonist, [w]: Wir Hamburger aus Polen, Hamburg 1991; Robs-Kalender 1992, 1993, 1994; S. Ratajczak, Robert Szecówka przedstawia swe prace, "Kurier" 1998, nr. 27; Robs-Robert-Szecówka, "Dialog" 1996, nr 1 ;

Katalogi wystaw: Robert Szecówka Robs, Rzeszów 1997, Mój brat drzewo, Jelenia Góra 1995; J. Pless, Lek na wszelkie zło, albo terapia R. Szecówki-Robsa, "Samo Życie" 1998, nr 10 ; A.D. Spranger, Być Polakiem w Niemczech, red. A. Wolff-Powęska i E. Schulz, Poznań 2000, s. 211-222; [Reklama książki Pałer], "Kurier" ( Hamburg) 2000, nr 12; J. Pless, To się nadaje do księgi Guinnesa, "Samo Życie" 2000, nr 14.

Życiorys ze strony: http://www.polonika.opole.pl/html/p_onas3_3.htm

21

GRU

2010

1785

razy

czytano