Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Kolejne dofinansowanie dla Gminy Żarki.

Kolejne dofinansowanie dla Gminy Żarki.

Gmina Żarki otrzymała dofinansowanie na kwotę 24600,00 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup instrumentów muzycznych dla orkiestr dętych z terenu gminy Żarki działających w Żarkach oraz sąsiedniej miejscowości Przybynów.
Integralną częścią projektu będzie przeprowadzenie naboru w 10 sołectwach w gminie Żarki, wśród młodzieży oraz zorganizowanie 2 otwartych koncertów dla społeczności gminnej.
Żarecka orkiestra jest jedną z najstarszych orkiestr z terenu województwa śląskiego, założona została w 1908 r. w przyszłym roku obchodzić będzie stulecie istnienia. Orkiestra uświetnia swoją obecnością uroczystości państwowe, społeczne, a także kościelne jakie odbywają się w parafii i na terenie Leśniowskiego Klasztoru Ojców Paulinów. Biorą także czynny udział w pielgrzymce parafialnej na Jasna Górę. Tym samym jesteśmy w grupie nielicznych pielgrzymek podążających z orkiestrą do Polskiej Madonny, dzięki czemu jesteśmy charakterystyczną grupą modlitewną. Orkiestra systematycznie bierze udział w przeglądach orkiestr dętych. Znaczącym osiągnięciem było zakwalifikowanie się do przeglądu wojewódzkiego, a następnie międzywojewódzkiego. Orkiestra należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach. Zarząd Główny tego Związku odznaczył orkiestrę za działalność społeczną – Złotą Odznaką Honorową z Laurem stopnia 4 - go. Obecnie orkiestra liczy 36 członków, w większości są to ludzie młodzi, oraz 15 uczniów.
Orkiestra w Przybynowie powstała w 1962 r. bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych oraz państwowych, a także w różnego rodzaju przeglądach orkiestr. Liczy 20 członków z czego połowa to osoby poniżej 18 roku życia.
Dzięki temu dofinansowaniu zostaną zakupione bardziej nowoczesne instrumenty, a także takie których orkiestra nie posiadała. Natomiast instrumenty, które zostaną zamienione na nowe posłużą do nauki dla osób, które będą chciały zapisać się do orkiestry.
Zostaną zakupione następujące instrumenty muzyczne: Klarnet, Baryton, Alt, Bęben, Trąbka „B”, Saksofon Alt, Saksofon Tenor, Tenor Horn, Baryton Horn, Perkusja Komplet, Kornet.


(przygotowała: Anna Stodółkiewicz, fot Anna Stodółkiewicz)

25

LIP

2007

1407

razy

czytano