Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Mieszkańcy Gminy Żarki jadą na „Młyn i Krzyż”

Mieszkańcy Gminy Żarki jadą na „Młyn i Krzyż”

Najnowszy film Lecha Majewskiego, do którego zdjęcia były wykonywane w podczęstochowskich gminach m.in. Żarkach i Olsztyn miał już swoją światową premierę.

Film został pokazany na największym festiwalu filmu niezależnego w Sundance (USA), europejska premiera miała miejsce w najbardziej prestiżowym muzeum sztuki na świecie w paryskim Luwerze na początku lutego.

Jutro mieszkańcy gminy Żarki pojadą do Ośrodka Kultury Filmowej w Częstochowie, aby obejrzeć film, a po seansie spotkać się z reżyserem Lechem Majewskim.

- Udało się skompletować pełen autokar. Jadą 54 osoby – mówi burmistrz Klemens Podlejski. – Są wśród nich statyści, którzy brali udział w nagraniu filmu i to właśnie przede wszystkim na ich prośbę wyjazd został zorganizowany.

Zofia Zamora, na co dzień jest sołtysem w Zawadzie. Została wybrana w castingu i tak trafiła na plan filmowy. Na seans zabiorą niemal całą swoją rodzinę. - Jedziemy, takie rzeczy, jak film nie dzieją się codziennie w moim życiu – mówi.

Pani Zofia, jak wielu innych statystów dostała bezpłatne zaproszenie na seans do Katowic w dniu 15 marca. Nie pojechała. Raz, że dla niej za daleko. Dwa, że woli film obejrzeć z najbliższymi.

Do Katowic wybrał się za to inny statysta Henryk Sikorski, dobrze znany w okolicy jako szef Żareckiej Kapeli Ani Ani.

-  Po zdjęciach w Żarkach wzywano mnie jeszcze do Katowic. Tam w studiu odgrywałem rolę dobosza. Chodziłem z bębenkiem i wybijałem rytm. Przydały się muzyczne umiejętności – mówi pan Henryk.

Lech Majewski pracował nad filmem trzy lata. Z ekipą telewizyjną pojawił się na Jurze jesienią 2008 r. Producenci filmu zwrócili się z prośbą o możliwość wykorzystania scenerii ulic wokół żareckiego jarmarku, a dokładnie terenu przy stodołach. Zdjęcia odbyły się w dniu 14 października.

Jedno ze zdjęć wykonanych na targu w Żarkach zostało zgłoszone do konkursu ogłoszonego przez gazetę Wyborczą w Częstochowie wraz z Ośrodkiem Kultury Filmowej Kinem "Iluzja". Jego autor Krzysztof Suchan otrzymał pierwszą nagrodę. Zwycięską fotografię i inne będzie można oglądać przed pokazem jutro w OKF.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Krzysztof Suchan)

17

MAR

2011

1083

razy

czytano