Telewizja Katowice na Gminnych szlakach.
Troszkę historii.
Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych
Z inicjatywy miejskich urzędników w Żarkach latem 2005 roku doszło do spotkania w zagrodzie ze strusiami. Spotkały się osoby mające w swoich agrogospodarstwach zwierzęta, niektórzy znali się z racji współpracy w Jurajskim Stowarzyszeniu Turystyki Wiejskiej. Pięć zagród położonych w sąsiadujących ze sobą wsiach: Ostrów, Przybynów, Zaborze łączą jedynie polne i leśne drogi. Uznano, że warto stworzyć wspólną ofertę turystyczną. Zapraszać gości do oglądania zwierząt, opowiadać im o pracy w gospodarstwie, a ze względu na dodatkową atrakcję przewozić ich powozami konnymi, a zimą saniami. Agrogospodarze przygotowali wspólną ofertę, podzielili się zadaniami, na koordynatora wybrano Zagrodę Maciejówkę. Swoje wioski nazwali agroturystyczne wsie edukacyjne. Tematem zainteresowano PTTK w Częstochowie, poproszono ich o wytyczenie szlaku rowerowego.
W sierpniu 2006 roku przedstawiciele myszkowskiego KLUB M-2 PTTK wraz z burmistrzem Żarek Klemensem Podlejskim oraz osobami ze szlaku uroczyście przecięli dętkę. Tym samym oddali do użytku szlak rowerowy o kolorze żółtym prowadzący z miejscowości Masłońskie Natalin do Poraja m.in. wzdłuż zagród w Ostrowie, Przybynowie i Zaborzu oraz innych ośrodków wypoczynkowych.
Szlak Kultury Żydowskiej
Szlak Kultury Żydowskiej w Żarkach powstał przy współudziale środków finansowych Samorządu Województwa Śląskiego oraz Miasta i Gminy Żarki. Trasa rozpoczyna się przy ul. Koziegłowskiej (obok parkingu) w Żarkach, a kończy na Starym Rynku. Prowadzi do najciekawszych miejsc, zachowanych zabytków związanych z śladami kultury żydowskiej w Żarkach. Spacer trwa około 1,5 h. Tablice są w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej.
(przygotowała: Agnieszka Skorek, fot. Agnieszka Skorek)
30
LIP
2007
1354
razy
czytano