Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Joannici z pomocą charytatywną po raz ostatni.

Joannici z pomocą charytatywną po raz ostatni.

Dwie pamiątkowe tablice odsłonięto w powiecie myszkowskim w ostatni piątek (6 maja). Obydwie mówią o współpracy z przedstawicielami Zakonu Joannitów z miejscowości  Borken.

Jedna tablica została odsłonięta na budynku Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach przy wejściu głównym. Druga wisi na frontowej ścianie  Szpitala Powiatowego w Myszkowie. Trzej joannici na czele z pastorem Ulrichem Radke dotarli do gminy Żarki w czwartek (5 maja)  późnym wieczorem. W piątek wzięli udział w otwarciu gimnazjum, a następnie odsłonili tablicę przy żareckim magistracie, rozładowali dary w Środowiskowym Domy Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych. Dary zawieźli także do Szpitala Powiatowego w Myszkowie i spotkali się z lekarzem naczelnym szpitala Dorotą Kaim-Hagar.

Obydwie tablice zawierają napisy w językach polskim i niemieckim. Ten na magistracie mówi o tym, iż Związek Lokalny Johanniter-Unfall-Hilfe e.V. z miejscowości Borken dostarczał w latach 2002-2011  różnego rodzaju charytatywne dary  do gminy Żarki. Natomiast na szpitalu daty współpracy są określone na lata 2008 – 2011.

- To już nas ostatni oficjalny przyjazd wsparty przez władze zakonu Joannitów  - wyjaśnił Pastor Ulrich Radke.  - Mam nadzieję, że nie jest to jednak nasze ostatnie spotkanie. Mamy w Żarkach i powiecie myszkowskim wielu przyjaciół, z którym zatknęliśmy się od 2002 roku.

W Żarkach przy odsłanianiu tablicy byli obecni nauczyciele z Zespołu Szkół Janina Cuglewska i Joanna Zielińska, dzieci i młodzież, wychowawcy z Środowiskowego Domu wraz z kierownik Anetą Pniak. 

Od roku 2002 oddział w Borken Zakonu Joannitów prowadzi regularne transporty z pomocą charytatywną do gminy Żarki i innych okolicznych miejscowości. Od 2008 r.  pomoc charytatywna trafia także do Szpitala Powiatowego w Myszkowie. Współpracę zainicjowała Mariola Radke pochodząca z Niegowy, obecnie żona Ulricha Radke, absolwentka żareckiego liceum. To ona dzięki prywatnym kontaktom dowiedziała się o istnieniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Żarkach, a następnie nakłaniała swojego męża do uruchomienia pomocy dla osób niepełnosprawnych.
 
Przedstawiciele Zakonu Joannitów z Borken przyjeżdżają dwa razy w roku do Żarek. Przed przyjazdem przez kilka miesięcy trwa zbiórka sprzętów medycznych i rehabilitacyjnych, ubrań, zabawek edukacyjnych, wózków i chłodzików dla małych dzieci, urządzeń AGD, RTV oraz wyposażenia wnętrz. Wszystkie przedmioty były zbierane, sortowane i pakowane społecznie przez joannitów.
 
W Żarkach wszystkie dary trafiają do Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Steinkellera oraz Domu Samotnej Matki i Dziecka przy ul. Św. Barbary.  Poprzez te dwie instytucje są rozprowadzane wśród osób potrzebujących, chorych lub będących w trudnej sytuacji. W ŚDS za sprawą licznych darów z Niemiec działa bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego o zasięgu powiatowym.
 
Nawiązana przez joannitów współpraca z Gminą Żarki ma jeszcze jeden wymiar. Jesienią 2007 roku zorganizowano po raz pierwszy wymianę młodzieży między Zespołem Szkół w Żarkach a organizacją młodzieżową związaną z Zakonem Joannitów w Borken. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był pastor Ulrich Radke. Goście z Niemiec poznawali województwo śląskie, wspólnie pracowali, poznawali zasady wolontariatu. Zorganizowano Dzień Joannitów w Żarkach oraz przeprowadzono nabożeństwo ekumeniczne. W październiku 2009 r. odbyła się rewizyta. Uczniowie Zespołu Szkół w Żarkach wraz z nauczycielami i przedstawicielami Gminy Żarki gościli prawie tydzień w miejscowości Groß Reken. W listopadzie 2010 roku Karl Otto Biedermann i Ulrich Radke otrzymali złote odznaki Zasłużonych dla Województwa Śląskiego.                                                                                                                                                                                                             

11

MAJ

2011

1052

razy

czytano