Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Święto Książki w Szkole Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach

Święto Książki w Szkole Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach

Uczniowie z 25 szkół wzięli udział w organizowanym po raz X Wojewódzkim Konkursie Kto czyta nie błądzi.

W dniu 12 maja w Szkole Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach odbył się X Wojewódzki Konkurs Kto czyta, nie błądzi pod hasłem Na szlak tajemnicy i przygody zaprasza Pan Samochodzik pod honorowym patronatem burmistrza Miasta i Gminy Żarki  Klemensa Podlejskiego oraz patronatem medialnym Częstochowskiego Biuletynu Oświatowego.

Na konkurs przybyli uczniowie z 25 szkół województwa śląskiego oraz goście – burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak, redaktor naczelna Częstochowskiego Biuletynu Oświatowego Grażyna Bochenkiewicz,, kierownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej przy Zespole Pieśni i Tańca Śląsk Elżbieta Jatulewicz, dyrektor Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach Magdalena Brzegowska, Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Żarkach  Henryka Janusiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej Beata Miszczyk.

- Ankiety przeprowadzane w polskich szkołach jednoznacznie wskazują na coraz mniejszą aktywność czytelniczą uczniów – mówi Tadeusz Pakuła, dyrektor szkoły, pomysłodawca konkursu Z przerażeniem trzeba stwierdzić, że młodzi ludzie nie znają nazwisk pisarzy tworzących klasykę literatury dziecięcej; w tej sytuacji trudno sobie wyobrazić wchodzenie dzieci i młodzieży w dorosłość i przyszłe uczestnictwo w kulturze. Dlatego od 10 lat zachęcamy do czytania uznanych przez czytelników, wartościowych pozycji, a także do częstego kontaktu z książką. Powieści Nienackiego poza zabawą są ciekawą inspiracją do poznawania historii i uczą logicznego myślenia.

Uczestnicy zmierzyli się z testem zawierającym 40 pytań odnoszącym się do powieści Pan samochodzik i templariusze oraz biografii pisarza. Następnie dziewięciu najlepszych zawodników uczestniczyło w zmaganiach finałowych przy udziale publiczności. Losowano rekwizyty, pytania dotyczące opisów, rozwiązywano krzyżówkę oraz odpowiadano na pytania związane z wyświetlanymi na ekranie fotosami czy fragmentami filmu.
Niewątpliwymi atrakcjami scenograficznymi były manekin  przedstawiający templariusza oraz samochód, prawie jak ten z powieści Nienackiego. Wrażenie zrobił także templariusz – asystent członków komisji, który  przewijał się wśród zgromadzonych uczestników konkursu.
Nagrody wręczono nie tylko finalistom, książki otrzymało w sumie 28 osób; zwyczajem projektu Kto czyta, nie błądzi jest wręczanie uczniom dużej liczby książek, by w ten sposób motywować do czytania.

- Jedno małe zdanie Kto czyta, nie błądzi, a niesie tak ważne przesłanie. Bez czytania trudno sobie wyobrazić rozwój młodego człowieka. Gratuluję wam wiedzy i zachęcam do częstego odwiedzania bibliotek – zwrócił się na zakończenie do uczestników konkursu burmistrz, Klemens Podlejski.

Nagrody książkowe ufundowali – burmistrz Klemens Podlejski, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach, Biblioteka Miejska i Gminna w Żarkach, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Żarkach, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Wyniki konkursu:
1.    miejsce Dominik Polak - SP w Siedlcu Dużym
2.    miejsce Aneta Sikora – SP w Niegowie
3.    miejsce Karolina Jeleń – SP w Woźnikach

Laureatami zostali również
Julia Hendzlik – SP w Borowem
Marta Mańka – SP w Borowem
Ewa Chrostowska – SP w Przybynowie
Magdalena Olszewska – SP w Żakach Letnisko
Dominik Wolniaczyk – SP w Widzowie
Bartłomiej Grotecki – SP w Woźnikach

Dodajmy, że dzieci nieuczestniczące w konkursie cały dzień spędzały na zajęciach poświęconych promowaniu czytelnictwa. Obejrzały przedstawienie Kot w butach, uczestniczyły w konkursach plastycznych, czytały swoje ulubione lektury. Korytarz  zapełnił się barwnymi postaciami z bajek i innych znanych utworów klasyki dziecięcej.
Konkurs Kto czyta, nie błądzi przygotowali – Tadeusz Pakuła, Barbara Sojka, Patrycja Tabaka, Maria Okularczyk, Krzysztof Błaszczyk. Małgorzata Stencel. Specjalne podziękowanie składamy Rycerskiej Drużynie Miasta Żarki.


17

MAJ

2011

1120

razy

czytano