Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Lekcja samorządności w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach.

Lekcja samorządności w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach.

Dlaczego gmina nalicza podatki, czym zajmuje się burmistrz, jakie zadania ma skarbnik i gdzie sprawdzić, jaką mamy działkę – na te pytania między innymi poznali odpowiedzi młodzi ludzie, którzy odwiedzili żarecki magistrat.

Przez dwa dni około 80 uczniów ze szkół podstawowych w Żarkach, Przybynowie, Zawadzie i Jaworzniku oraz wychowanków Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych odwiedziło urząd Miasta i Gminy w Żarkach.

- Już po raz trzeci w maju zapraszamy szóstoklasistów i osoby niepełnosprawne, aby pokazać im pracę urzędu i urzędników – wyjaśnia burmistrz Klemens Podlejski.  – 27 maja wypada Dzień Samorządu Terytorialnego jest to dobra okazja, aby przybliżyć zasady pracy osób działających na rzecz gminy Żarki.

Spotkanie z samorządem rozpoczynano w sali sesyjnej. Tutaj przedstawiono zasady działania Rady Miejskiej, mówiono o wyborach i obowiązkach radnych. W sekretariacie dyskutowano o zadaniach gminy. W Referacie Finansowym można było zapoznać się z zasadami naliczania podatków, w Referacie Gospodarki Gruntami była mowa o planach zagospodarowanie przestrzennego. Młodzi odwiedzili również Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, tu dowiedzieli się, jakie warunki należy spełnić,  aby być zatrudnionym w tej instytucji. Ostatnim odwiedzonym miejscem był Urząd Stanu Cywilnego i sala ślubów. Przewodnikami po urzędzie były: Dominika Horoszko i Katarzyna Kulińska-Pluta. Natomiast w tajniki pracy urzędniczę wprowadzały Edyta Kwiatkowska z Wydziału Finansowego, Anna Kowacka  z Referatu Gospodarki Gruntami i Zagospodarowania Przestrzennego, kierownik MOPS Teresa Kowacka i kierownik USC Joanna Jarosz.

- Zawsze spore zainteresowanie wywołuje oglądanie dawnych ksiąg urzędowych, w których zapisano kto i kiedy urodził się. Dzisiaj mamy standardowe druki, a te sprzed lat wprawiają w osłupienie m.in. za sprawą pięknych liter – wyjaśnia kierownik J. Jarosz.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

19

MAJ

2011

1011

razy

czytano